Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Mirki, jaką część budżetu Waszym zdanie można racjonalnie przeznaczyć na leasing samochodu?
Jestem #programista15k, prowadzę JDG przy standardowym wymiarze pracy około 12 000 netto, od kilku miesięcy nie schodzę poniżej 15 000 ale docelowo chcę trzymać się w okolicach 13 000 (do czasu podwyżki na początku kolejnego roku).
Pech chciał, że nie mogę oduczyć się swojej zajawki na samochody wszelakiej maści sportowe i ostatnio męczy mi głowę BMW za około 300 000 brutto, w leasingu 4 letnim z gwarancją roczną/dwuletnią.
Rata leasingu to kwota około 5 000 brutto, w rezultacie z budżetu będzie znikać mi tak naprawdę z tego tytułu 3 500.
Czy przy moich obecnych zarobkach jest to trochę przesadzony koszt czy w miarę racjonalnie?
Chętnie poznam Wasze proporcje leasingowe odpowiednio zarobków, a rat..
Dzięki!

#motoryzacja #leasing #samochody #budzet #pieniadze

Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #6078ccb6919c6e000abfe9ae
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: Precypitat
Wesprzyj projekt
  • 107
Op wyraźnie nie umie policzyć bo nigdy 3500 nie wyjdzie


@Lethal_Jelly: z 5000 brutto wychodzi dokładnie 3416 realnego kosztu, wystarczy być na liniowce i prowadzić kilometrówkę, a nie jest to ani szalenie wymagające ani specjalnie kontrolowane, do tego wykup 1% na siebie i po pół roku sprzedajesz auto bez vatu i bez podatku, liczyłem to ostatnio dla skody kodiaq za 200k i realny koszt wychodził mi 400-500zł miesięcznie uwzględniając sprzedaż po
Jak Ci nie zależy na tym żeby mieć to auto na własność to pomyśl o najmie długoterminowym. Wychodzi taniej niż leasing. Można to traktować troche jak mieszkanie na wynajem. Niby spłacasz auto komus innemu ale co pomieszkasz (pojeździsz) to Twoje ;) na ratę 5k osobiście bym się nie zdecydował przy tych zarobkach
czy Ty tu odliczasz pełny VAT?


@plnk: chyba połowę VATu i resztę VAT oraz całą kwotę netto od podstawy opodatkowania dochodu. Daje z 5000 brutto 3650 realnego kosztu. Przy pełnym VAT byłoby 3292. Nie pamiętam tylko, czy kwotę, którą odliczamy od podstawy opodatkowania dochodu nie trzeba przemnożyć przez 75%.
Rata leasingu to kwota około 5 000 brutto, w rezultacie z budżetu będzie znikać mi tak naprawdę z tego tytułu 3 500


@AnonimoweMirkoWyznania: O plany jak u mnie. A potem się okazało że zacząłem wystawiać faktury bez vatu (klient poza UE) i z budżetu znikała pełna kwota brutto, a po roku już wiem że US zwróci mi VAT bo kontrola skarbowa zakończyła się pomyślnie (tylko niewielkie uchybienia i kilka dni tłumaczenia).
@AnonimoweMirkoWyznania: Sensowniej jak weźmiesz leasing na 150.000 (wtedy odliczasz od podatku całość faktur i leasingu) a potem przedłużysz leasing na kolejne 140.000 , 2x3 lata np.

W przypadku leasingu na 290.000 - odliczysz wartość do 150.000, a wszystkie opłaty i serwisy odliczasz w wysokości x*(150.000/290.000).

Sam myślałem o leasingu w bmw ale zapytaj o koszty serwisu przy 60.000, tarcze klocki, wymiana oleju.
@AnonimoweMirkoWyznania: pamiętaj, że tylko 50% możesz odliczyć, więc te 3500 to tak optymistycznie, nawet przy innych mykach i sztuczkach kreatywnej księgowości. Liczyłbym bardziej 4100+ zł.

Wszystko zależy od Twoich innych stałych zobowiązań (typu kredyt hipoteczny etc).
Oczywiście rozsądne to nie jest, zainwestować te pieniądze można inaczej ale...

Życie mamy tylko jedno, pieniędzy do grobu nie weźmiesz, poza tym coś od życia się należy. Ja równo rok temu stałem przed podobnym dylematem