Wpis z mikrobloga

#python #studbaza #opencv #programowanie

tl;dr robie apke ze wykrywa pojedynczą monete i jaka jest jej wartość. Nie wiem jakich algorytmów do tego użyć bo na necie nic sensownego nie znajduje.

Hejka mireczki potrzebuje pomocy z projektem na studia, troche bardziej przetwarzanie obrazów ale tez i programowanko
W skrócie prosta apka, dajemy zdjęcie np. 5zł i wykrywa że to jest 5 zł. Problem jest taki, że nie wiem jakich algorytmów do tego użyć. Robił może ktoś coś podobnego i podpowie gdzie i co szukać? Chciałem to zrobić w pythonie i openCV ale nie wiem czego użyć by wykryć że to jest ten konkretny obraz.

Wiem jak zrobić wykrycie kilku monet na obrazie i jak to zliczyc, potrzebne algorytmy są w necie. Niestety takie coś nie wystarczy.

Zna się ktoś może na temacie i poratuje linkami ( ͡° ʖ̯ ͡°)? Prowadzący powiedział, że to proste i radzcie sobie sami.

Może być i inny język(c++,java, czy matlab) jak macie fajne materiały, wszystko co znajduje to zazwyczaj gaussian blur+ edge detection, a to nawet nie jest chyba potrzebne gdyż i tak będzie zdjęcie z jedną monetą xD
  • 15
Prowadzący powiedział, że to proste i radzcie sobie sami.


@DoubleWu: Niech się ten osioł w łeb puknie. Pokaż mu historię z tworzenia apki rozpoznającej, czy na zdjęciu widać parówkę. Zrobiona na podstawie gagu z serialu Silicon Valley. Tutaj autor opisuje ile jest problemów ze stworzeniem rzeczywiście działającej aplikacji opartej o rozpoznawanie zdjęć https://medium.com/@timanglade/how-hbos-silicon-valley-built-not-hotdog-with-mobile-tensorflow-keras-react-native-ef03260747f3
ProfesorBigos - > Prowadzący powiedział, że to proste i radzcie sobie sami.

@Doubl...

źródło: comment_1617202834VTkxNuPYH4lirqfWMx8yOx.jpg

Pobierz
@DoubleWu Template matching, albo jak Ci się serio nudzi i masz trochę tych zdjęć to wpisujesz "How to train YOLOv3 on the custom dataset" i nie ma bata, że Ci nie wykryje, a jak Ci starczy czasu, to i kolumbijskie peso będziesz wykrywać ( ͡° ͜ʖ ͡°) , openCV ma moduł do sieci neuronowych i jest mnóstwo tutoriali
@ProfesorBigos: Znam, oglądałem, jest swietne ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Temat jest fajny, dopytywałem go konkretnie o to jak rozpoznać obraz bo mam wątpliwości no ale odpowiedział tym co wyżej. Jedynie plus jest taki, że nie musi to być jakas rozbudowana apka tylko proste działanie. Rozpoznac z trzy monety z obu stron i najlepiej pod dowolnym obrotem, opisac zastosowane algorytmy i coś tam coś tam.
@VampirEdward: Ja chętnie i bym ruszył sieci neuronowe czy te tematy ale boje się, że się wkopie za bardzo, a mam jeszcze pare innych projektów na studia, jakies filtry itp no i praca jakas tam jeszcze i czasu nie ma ( ͡° ʖ̯ ͡°) Teraz zrobic i zaliczyc, a potem na wakacje z ciekawosci mozna sie w to bawic ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@DoubleWu: hasło klucz to image classification jak ktoś wyżej to napisał. W dzisiejszych czasach mnóstwo tutoriali znajdziesz które będą korzystały z machine learningu - i IMO to będzie najbardziej odpowiednia technika. Najprostsze wyjście to OCR - np. tesseractem. Z innych metod to na szybko jeszcze haar cascades mi do głowy przychodzi, ale biorąc pod uwagę że kształty są podobne, raczej średnio się nada.
@DoubleWu: @VampirEdward: YOLO to trochę overkill aby wykrywać typ monety na statycznym zdjęciu ( ͡° ͜ʖ ͡°). Prawdopodobnie wystarczy ci spokojnie prosta sieć neuronowa z kilkoma warstwami konwolucyjnymi. Problem jest natomiast kwestia zbudowania datasetu (potrzebne będzie co najmniej kilkadziesiąt zdjęć w różnych ujęciach i oświetleniu dla każdego typu monety i to razy dwa bo awers i rewers). Rewers wymaga dość dużej ilości informacji o kolorze, chociaż
@DoubleWu: tak jak wczesniej to bylo opisywane, sam sprobowalem uzyc easyOCR i po zmianie paru opcji opisanych w dokumentacji osiagnalem dobre rezultaty to jezeli chodzi o wartosc i zlote/grosze(rewers). A jezeli chodzi o awers bo napisales ze masz rozpoznac 3 dowolne monety to wybierz 5 zl / 1zl / 2 grosze i wtedy majac zdjecie na bialej kartce robisz sume wszystkich pikseli(informacja o kolorze) i odnosisz to do wartosci referencyjnej. Dodatkowo
@Pmpa: I tak i nie. Z jakimś temple matching ją wykrywałem, ale to nie wystarczy i muszę bardziej z przetwarzaniem obrazów się pobawić. Za tydzień-trzy już będę miał raczej działający program, w jakiś inny sposób wykrywający monetke.