Wpis z mikrobloga

@ddiazepam: shelly albo cos na zigbee :) Mam u siebie to i to, oba warianty sprawdzaja sie spoko. Shelly na plus rozmiar (latwiej upchnac w puszce) i pomiar zuzycia energii. Zigbee na plus ze to zigbee :)
@Drmscape2: pomyślę jeszcze
@wujo17: myślałem o shelly 1 tylko się zastanawiam czy technologicznie zigbee nie będzie 'lepsze'? Nie ma na shelly opóźnień dużych?
Mieszkanie 3 pokoje 70m więc nie będzie tego jakoś mega dużo
@ddiazepam: Nie ma opoznien. Ja generalnie wszedzie gdzie moge to jednak daje zigbee bo nie chce za duzo urzadzen wifi zeby mi routera nie zamulaly. W niektorych puszkach jednak mam malo miejsca, i tam daje shelly i puki co nie ma z nimi zadnych problemow (ale dopero 3 miesiace to dziala)
@ddiazepam: ja trochę mam opory przed podłączaniem chińszczyzny do instalacji domowej, więc nakupiłem pilotów zigbee z ikei za 30zł/szt. - wystarczy przylutować do przycisków po 2 kable i podłączyć do dowolnych przełączników chwilowych. Mieści się w puszcze 60 (aczkolwiek u siebie mam takie z kieszenią), działa z zigbee2mqtt i obsługuje 2 kanały (oddzielnie klik i przytrzymanie x2). Ew. powoli zaczyna być dostępne w sprzedaży dedykowane rozwiązanie od Philipsa - cena 80E/2
@ddiazepam: kombinowane, bo po taniości. Ale za to zostaje zachowana etniczna czystość stosu technologicznego, z całym dobrem sieci zigbee np. parowanie przełącznika ze światłem na wypadek, gdyby pudełko z openhabem czy innym home assistantem spontanicznie stanęło w płomieniach, bez wiązania się z zasięgiem wi-fi :)

W ogóle śmieszny jest ten rynek zigbee:
- dopiero jakoś od zeszłego roku można kupić przełączniki w standardzie EU normalnej firmy: Legrand Netatmo, oczywiście w chorych
@ddiazepam: shelly (tu mam na myśli 2.5, których ja używam) polecam jak masz hajsu albo rolety. Ja shelly kupiłem tylko do rolet bo inne smart moduły mi nie przypadły do gustu, chyba tylko shelly da się ogarnąć z roletami gdzie nie masz czujnika końca (wykrywanie na podstawie zużycia prądu).
Z modułów dostępnych na ali - wybrałbym te na zigbee (+ bramka zigbee-wifi). Czemu zigbee? bo te na wifi zapchają i zamulą
@Patryk: do światła chyba zrobię tradycyjne fizyczne przyciski dzwonkowe + shelly. Podkułem testowo wczoraj puszkę (ale ciężko się wycina dno... na szczęście najtańsza otwornica pomogła). Mam mieszkanie 3 pokojowe (włączników na wifi byłoby ok. 6-7) więc może nie zapcha sieci.

O jakich modułach zigbee myślisz? Widzę, że sporo włączników zigbee z ali jest na kwadratową puszkę co mi nie bardzo pasuje. Dodatkowo nie chcę całkiem bezprzewodowych bo co jak mi się
Do shelly możesz mieć nawet zwykłe klasyczne włączniki, niekoniecznie dzwonkowe i będzie banglać.


@Drmscape2: ale na klasycznych może być sytuacja, że w zależności co ostatnio kliknałęś w apce to raz włączony będzie do dołu, a raz do góry, co nie? a przy podwójnych włącznikach to już w ogóle się zrobi bajzel jak obok siebie na dwóch włącznikach ten sam stan będzie oznaczał co innego ( ͡° ͜ʖ ͡°