Wpis z mikrobloga

@emjot86: chcę postawić na AWSie. Wg ich kalkulatora, nawet przy miesięcznych kosztach 100$ za VMkę, zysk jest naprawdę... fajny. ;) Chciałbym potwierdzić (z kimś kto ma takiego stake poola postawionego) że tak faktycznie jest zanim zacznę to ogarniać i poniosę pierwsze koszty.
@bartoneczek: serio tylko $100? Trzeba pamietac, ze jeszcze musisz zebrać glosy zeby to mialo sens :)

Obecnie stakeuje poolowi ktory ma 21 mln ada co daje 31% saturation. W przyszlosci max saturation ma wynosic 32 mln wiec glosy faktycznie beda sie musialy rozlozyc na wieksza ilosc pooli.
@emjot86: wg informacji które znalazłem, wystarczy VM'ka 2 vCore, 4 GB RAM, 25 GB HDD + 1 GB transferu na godzinę. Przy takiej konfiguracji na AWSie to jest koszt ~110$ miesięcznie (z czego 90$ to sam transfer, około 1 TB miesięcznie).

Orientujesz się w jaki sposób zbiera się głosy? Rozumiem że może dojść do sytuacji w której postawię stake pool i nikt "nie oddeleguje do mnie swoich ADA"?
@bartoneczek: tak. Co do zdobywania glosow - to juz decyzja userow na kogo glosuja. Zaczalbym od poszukania polskiej strony / forum zeby poreklamowac swojego nodea. A jak nie ma to mozna zrobic :)

Tutaj tez kilka osob trzyma ade :) ale chyba za malo zeby w miare regularnie kopac bloki.

Mozne mozna obliczyc ile ada trzeba zeby kopac chociaz jeden blok na epoke?