Wpis z mikrobloga

Hej Mirki. Mam pytanko a właściwie dwa.
Do kiedy w Poznaniu będzie można palić w piecach z ekoprojektem? Mam piecyk z płaszczem wodnym. Kupiliśmy działkę i scielismy parę drzew. Mam go w opór a zeby sie nie marnowało to sobie Spale w piecyku;) spełnia wymogi ekoprojektu ale rozporządzenie nie mówi wprost do kiedy będzie można w nim palić. Tak samo nie wiem czy mogę w nim palić w dni smogowe bo z tego co widzę to nie obejmuje piecy z ekoprojektem?
Do 1 stycznia 2026 będą mogły być eksploatowane piece i kominki niespełniające docelowych wymogów uchwały. Po upływie tego terminu należy je wymienić lub uzupełnić w instalację filtrującą spaliny do poziomu wymaganego przez ekoprojekt, chyba że urządzenie osiąga sprawność min. 80%.

Od 1 stycznia 2028 nie będzie już można korzystać z kotłów i pieców spełniających wymogi emisyjne klas 3. i 4. w/w normy

A tutaj dni smogowe
Jak informuje Urząd Miasta Poznania, dziś także, do godziny 23.59, obowiązuje zakaz stosowania źródeł ciepła wykorzystujących paliwa stałe nie spełniających wymagań Ekoprojektu (piec, kocioł lub kominek). To kolejny dzień z przekroczonymi normami zanieczyszczenia powietrza.2 sty 2021
#pytanie #pytaniedoeksperta #ogrzewanie #smog #poznan #zanieczyszczeniepowietrza
  • 13
@Simfecstio: a tak swoja droga z tym zakazem w dni smogowe to tez jest turbobubel, bo 1. Nie zostales poinformowany o zakazie i skad masz wiedziec ze jest 2. skad masz wiedziec czy sa przekroczone i wedlug kogo? Gdyby ktos przyszedl to pytasz o zrodlo danych i legalizacje urzadzenia pomiarowego i hehja i jak dostaniesz to mozesz wygasic kominekz usmiechem
oczywiscie zakladajac, ze powinienes to zrobic
@Norskee nie no. Nie będę palił w dni smogowe. Mam piec gazowy i klimatyzację. I tym i tym mogę grzać. Chodzi o to żeby np. palić w wigilię jak są goście żeby ładny ogień był xddd a jak w wigilię będzie dzień z zakazem palenia to piec z ekoprojektem będzie mógł działać?
@Simfecstio: A to pierwszy raz się spotykam. Ilekroć epoznan nie pisze o dniach smogowych to nigdy nie dodał frazy „o ile kominek spełnia założenia ekoprojektu”.

Dla dobra nas Poznaniaków staraj się nie palić w tym jak wiatru nie ma, bo według „naukowego belkotu” sama norma smogowa jest wzięta z kosmosu. W takim sensie, ze jeśli powierze ma 50 proc normy pm10 to nie jest tak ze jest bezpiecznie, tylko jest o
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Simfecstio kocioł spełniający normy ekoprojektu to kocioł spełniający normy unijne, więc możesz nim normalnie palić, w dni smogowe także, gdyby nie spełniał tych norm to co innego