Wpis z mikrobloga

#inwestycje #garaz #wynajem
Tak mnie tchnęło dziś do podzielenia się historią.
Tldr: coś wynajem garażu średnio się opłaca ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Jak większość z Was płace podatki i one skłoniły mnie do refleksji. Mieszkam w mieści 150k+ mieszkańców, mieszkanie od dewelopera kupione 2 lata temu - do tego pod budynkiem garaż.
Mogłoby się wydawać #wygryw bo jednak mam zawsze miejsce parkingowe i nie muszę skrobać szyb ( ͡º ͜ʖ͡º)
Teraz o kosztach:
- garaż: 26k (cena promocyjna, bo obecnie ten sam deweloper sprzedaje za 45-50k)
- koszt miesięczny 70pln (Zarzadca, sprzątanie hali garażowej, fundusz remontowy, prąd)
- podatek roczny 150pln
- użytkowanie wieczyste 50pl/rok przez kolejne 20lat ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Gdybym chciał wynająć od kogoś garaż (pomijam ich dostępność) pod budynkiem to musiałbym płacić około 350-400pln bez dodatkowych opłat poza prądem (1-2zł/miesięcznie)

Teraz obliczenia na szybko: roczny koszt to około 1050pln
Gdybym wiec wynajął garaż na rok za 350pln to otrzymałbym 4200pln - koszty co daje 3150pln, od których jest jeszcze podatek od najmu.

Z lekkiej analizy wynika, że musiałbym wynajmować garaż przez ponad 8 lat żeby zaczął na siebie zarabiać. Oczywiście inflcja/zmian cen itp mogłaby skrócić ten czas.

Sytuacja raczej pod przemyślenia czy warto obecnie bawić się w wynajem garaży przy ich cenach sięgających ponad 50k w małym mieście.
Sam nie neguje. A garaż traktuje jako must-have, który liczę, że sprzedam z zyskiem jak zmienię miejsce zamieszkania

  • 4
Czyli sprzedasz z zyskiem, do tego zarabia czystą gotówkę co miesiąc ale się nie opłaca? Jak wkładasz gotówkę na lokatę to też liczysz kiedy kasa z odsetek wyrówna kapitał?
@geringxes: No właśnie się nie opłaca :) gotówką mogę obracać i w najgorszym przypadku celować w miesięczny zysk na poziomie 2-3%. Tutaj kasa jest zamrożona aż do momentu sprzedaży a zysk powstaje po pokryciu poniesionego wkładu
@noblacksocks: prawda jest taka że te garaże do wynajęcia potrafią "schodzić" bardzo szybko - przynajmniej w blokach gdzie mieszkają bogatsi ludzie. mnie to nie cieszy, bo w wielu blokach ludzie skupują je spekulacyjnie i wystawiają na wynajem a dla normalnych ludzi brakuje...