Wpis z mikrobloga

@euklides: to ze sklepu jest już odtłuszczone i oddrożdżone więc chyba nie da się z niego za dużo sera uzyskać, tak myślę, bo się na tym nie znam. Chyba lepiej poszukać jakiegokolwiek gospodarza i kupić pełne mleko
@euklides: z Piątnicy wychodzi bardzo dobry, Pilos (Lidl) też jest dobry, unikaj Mlekowity - na Pilosie i Piątnicy robiłem koryciński, mozarellę, ricottę, goudę i camemberta
@becikowe: no sorry, ale weź przestań #!$%@?ć xD jak bierzesz niepasteryzowane od rolnika to pasteryzujesz samemu jeżeli chcesz robić sery dojrzewające, bo przez miesiące dojrzewania nie wiadomo co niepożądanego się rozwinie
@euklides: dokładnie tak - jak wiadomo tłuszcz jest nośnikiem smaku, więc 3.2% ze sklepowych będzie najlepszy, ale 2% też daje radę
mleko prosto od gospodarza daje trochę więcej opcji, ale jest z nim więcej zabawy i na starcie polecam sklepowe

co do innych firm, to nie sprawdzałem, ale od kumpli serowarów słyszałem, że z biedry daje radę, a Krasny Staw jest podobno jeszcze lepszy niż Piątnica
@euklides: do zapoznania się z różnymi rzeczami z przetwórstwa polecam kanał Nomart na YT - koleś robi wszystkiego po trochę
do bardziej zaawansowanych rzeczy trzeba szukać już czegoś bardziej specjalistycznego, ale na teraz się nada