Wpis z mikrobloga

@januzi: gdyby to tylko o eregi i podobne chodziło to by się to dało Psalmem (lub czymś podobnym) ogarnąć w dzień/dwa.

U mnie klient miał jakieś specjalne rozszerzenia pisane na zamówienie + oczywiście synchronizacje zabezpieczone ion cubem. A, że miał pretensje do każdego kto mu chciał z tym pomóc i obrabiał później dupę (bo się nie da zgadnąć jak to działa, a dokumentacji brak), to sobie z tym dalej siedzi i
W jakim języku się teraz koduje najczęściej? Coś do internetu np? Dawno temu coś tam się grzebało w PHP i MySQL


@aruel89: i dalej się grzebie. "problem" w tym ze miedzy PHP5 a PHP7/8 jest sporo zmian które są bolesne. np. spadły z rowerka niektóre rozszerzenia czy jak @eloar pisa. biblioteki których używasz nie działaja jak trzeba na PHP7/8 (albo co gorsza mają durne constraints w composer.json).
@aruel89 PHP z framework. Jak masz do dyspozycji coś więcej niż hosting współdzielony to możesz podziałać w Node czy Pythonie.

@MarcinOrlowski potem robiąc migrację, szuka się możliwie dobrych forków, albo samemu się takie tworzy. Utykasz zaraz na całe tygodnie naprawiając przy okazji napotkane błędy, albo poprawiasz coś, co od dawna ograniczało
@eloar: hosting współdzielony nie znaczy ze nie mozesz miec node czy pythona. niektóre to umożliwiają. Ale co z tego ze masz VPS czy nawet bare metal jak masz g***no dependencies. Dobry wybór zależności (pomiajać już głupotę "remote dependencies") to oddzielna działka. Ale to do niektórych dociera po fakcie :)
@MarcinOrlowski miałem kiedyś konto na takim sharedzie gdzie można było osadzać war-y, więc ta, nie tylko php.

Dobór zależności to zawsze ważna kwestia, ale dużej mierze ruletka.
biblioteki których używasz nie działaja jak trzeba na PHP7/8 (albo co gorsza mają durne constraints w composer.json)


@MarcinOrlowski: this, aktualizuję właśnie do php8 projekt i okazuje się że większość libów tak naprawdę zamiast głupiego ^7.4 np php mogło by mieć w zupełności >=7.4 i by działałoby out of box na php 8
@Jurigag: osobiscie uwazam za uzywanie zapisu >=7.4 za mocno ryzykowne, delikatnie mówiąc. Przyjmujac ze poruszamy sie w domenie semantic versioning (a kazdy sensowny pakiet już powinien) to lepiej jednak precyzyjnie okeslic o co nam chodzi i użyć ~, (np. ~1.2.3) i to określająć X.Y.Z (a nie tylko (X.Y). Wtedy może mi się bez problemu zaciągnąć v1.2.4 (co teoretycznie pownno byc tylko bugfixową wersją) ale juz bump do 1.3.0 wymaga
@MarcinOrlowski: mi chodzi o zależność do phpa, a nie do jakiegoś liba konkretnego, tj ten sam lib działa bez prolemu na php8, ale nie zainstalujesz ob ma ^7.4 jako dependency, jasne zdarzają się przypadki kiedy przestanie działać ale w większości przypadków zanim pojawi się nowa major wersja PHP to wcześniej są publikowane jakieś depreceation itp które można poprawić w starym kodzie aby działał na php8 i w dodatku na obu wersjach