Wpis z mikrobloga

Załóżmy, że chce kupić mieszkanie na kredyt hipoteczny, które już jest budowane ale zostanie oddane za rok. Idę do banku, pozytywna decyzja i co teraz? Kiedy wpłacam wklad własny? Kiedy bank płaci za mieszkanie? W momencie oddania mieszkania? Raczej kredyt nie zostanie uruchomiony przed oddaniem, bo wtedy musiałbym płacić raty za mieszkanie, które jeszcze się buduje - jak to wygląda?
#mieszkaniedeweloperskie #kredythipoteczny #kredyt
  • 10
Raczej kredyt nie zostanie uruchomiony przed oddaniem, bo wtedy musiałbym płacić raty za mieszkanie, które jeszcze się buduje


@Sebb521: Dokładnie tak jest ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Płacisz jeszcze za dziurę w ziemi. Kupując za gotówkę również część wpłaciłbyś przed oddaniem mieszkania.
@ATAT-2: czyli krótko mówiac, jak nie mam nieruchomości a chce kupić nową, która się buduje to przez rok bym musiał płacić za wynajem i kredyt, nie brzmi dobrze ( ͡° ʖ̯ ͡°)
@Sebb521 jak wpłaca wtedy kiedy Ty musisz wpłacić zgodnie z umową z deweloperem. Niektórzy mają umowę 10-90 To de factokredyt jest uruchomiony na samym końcu, innych kwartał płacą po kilkadziesiąt procent To wtedy kredyt wskakuje szybciej. I tak jak kupujesz mieszkanie na etapie projektu czy budowy to płacisz za coś co dopiero powstanie
@Sebb521: Napiszę ci jak ja miałem - kupowane mieszkanie w stanie deweloperskim. Rok przed oddaniem mieszkania sprawdzałem zdolność, podpisałem umowę przedwstępną z deweloperem gdzie wpłaciłem zadatek w wysokości 10% wartości mieszkania. 3 miesiące przed podpisaniem właściwej umowy mój konsultant kredytowy złożył dokumenty do banku. U mnie miesiąc było czekania na decyzję kredytową. Po otrzymaniu pozytywnej decyzji, musiałem spełnić kilka warunków banku żeby móc uruchomić kredyt. Deweloper musiał dostarczyć 2 dokumenty, tj.
@Sebb521: zalezy od dewelopera. Jedni mają tak jak wspomniano wyżej 10-90 czyli na początku od razu wpłacasz 10% wartości mieszkania a 90% przy odbiorze (najczęściej tak jest jak już prace dewelopera się kończą i mieszkanie prawie stoi). Zazwyczaj jest jednak tak że wszystko jest podzielone na równe transze które wpłacasz w odpowiednich odstępach czasu (deweloper daje harmonogram).
Wkład własny wpłacasz na początku. Dopiero jak ty wpłacisz wkład własny to resztę przelewa
Wkład własny wpłacasz na początku. Dopiero jak ty wpłacisz wkład własny to resztę przelewa już bank.


@thewickerman88: Można to obejść, ale tak średnio polecam, bo z mojego doświadczenia wynika, że trochę trzeba się naużerać z tym.
@Sebb521 w Banku możesz sobie ustalić kiedy mają być transzę wypłacane, a jak wpłacasz kasę deweloperowi to to już jest traktowane jako wkład własny. Jeśli miałbyś pytania jakieś to zajmuję się zawodowo pośrednictwem kredytowym, więc mozesz pisać śmiało!