Wpis z mikrobloga

Witam, tak jak wczoraj obiecałem tworzę listę pisarzy których warto czytać czyli tzw. kanon literacki. Najpierw postanowiłem zacząć od małego FAQ celem objaśnienia celów i zasad mojej misji:

1. Dlaczego to robisz?
Robię to gdyż uznałem, że na tagu książki jest jakaś część niewyrobionych czytelników, którzy podświadomie chcą czytać bardziej wartościowe książki i chcą wyjść z platońskiej jaskini tagu.

2. Sam układasz kanon, jeśli nie to czym się sugerujesz?
Ja jestem tylko biednym studentem literaturoznawstwa więc opieram się głównie na ekspertach od literatury, krytykach literackich itp. Korzystam z wielu źródeł np. "The Western Canon" Harolda Blooma, subreddit TrueLit, strony internetowe takie jak thegreatestbooks.org, Penguin Classic i inne wydawnictwa, nagrody literackie (Nobel, Booker, Pulitzer, Nike, itp), różne listy typu top 100, wikipedia i tym podobne. Lista w 95% procentach będzie zbieżna z przyjętym kanonem.

3. W jakiej formie będą posty?
Postanowiłem podzielić listy według krajów i regionów bo tego będzie dosyć dużo i nie wszyscy mi się zmieszczą w jednym poście. Lista będzie zawierać nazwiska pisarzy a obok w nawiasie ich ważne utwory.

Jeśli spodobała wam się lista to polecam zaplusować ten wpis by nie przegapić kolejnych

Tyle tytułem wstępu, przejdźmy do listy

Część pierwsza - literatura Stanów Zjednoczonych

- Benjamin Franklin (Żywot własny)
- Thomas Paine (Zdrowy rozsądek)
- Harriet Beecher Stowe (Chata wuja Toma)
- Edgar Allan Poe (opowiadania, wiersze, Przygody Artura Gordona Pyma)
- Henry David Thoreau (Walden, Sztuka chodzenia, Życie bez zasad, Obywatelskie nieposłuszeństwo)
- Emily Dickinson (poezje)
- Nathaniel Hawthorne (Szkarłatna litera, Dom o siedmiu szczytach, Marmurowy faun)
- Herman Melville (Moby Dick, Billy Budd, opowiadania i inne)
- Mark Twain (Przygody Tomka Sawyera, Przygody Hucka Finna, Jankes na dworze króla Artura, Książę i żebrak, opowiadania)
- Henry James (Daisy Miller, Europejczycy, Zaufanie, Portret damy, Dom na Placu Waszyngtona, Bostończycy, O czym wiedziała Maisie, Dokręcanie śruby, Ambasadorowie i inne)
- Stephen Crane (Szkarłatne godło odwagi)
- Louisa May Alcott (Małe kobietki)
- Kate Chopin (Przebudzenie)
- Theodore Dreiser (Siostra Carrie, Tragedia amerykańska i inne)
- Frank Norris (Ocean przyjdzie po Ciebie, Ośmiornica, McTeague)
- Edith Wharton (Świat zabawy, Wiek niewinności i inne)
- H. P. Lovecraft (Opowiadania)
- O. Henry (Pamiętnik żółtego psa)
- Upton Sinclair (Grzęzawisko)
- Willa Cather (Drzewo białej morwy, Moja Antonia, Śmierć przychodzi po arcybiskupa)
- Gertrude Stein (Autobiografia Alicji B. Toklas)
- Ezra Pound (zbiory poezji)
- T. S. Eliott (zbiory poezji)
- Francis Scott Fitzgerald (Wielki Gatsby, Piękni i przeklęci, Czuła jest noc, Ostatni z wielkich, Po tej stronie raju, zbiory opowiadań)
- Sinclair Lewis (Ulica Główna, Babbitt i inne)
- Sherwood Anderson (Miasteczko Winesburg)
- John Dos Passos (42 równoleżnik, 1919, Ciężkie pieniądze, Trzej żołnierze)
- Ernest Hemingway (Słońce też wschodzi, Pożegnanie z bronią, Mieć i nie mieć, Komu bije dzwon, 49 opowiadań, Stary człowiek i morze oraz inne)
- William Faulkner (Wściekłość i wrzask, Kiedy umieram, Światłość w sierpniu, Absalomie, Absalomie oraz inne)
- John Steinbeck (Na wschód od Edenu, Myszy i ludzie, Grona gniewu, Tortilla Flat i inne)
- Nathanael West (Dzień szarańczy)
- Henry Miller (Zwrotnik Raka, Kolos z Maroussi i inne)
- Harper Lee (Zabić drozda)
- Saul Bellow (Herzog, Henderson, król deszczu, Przypadki Augiego Marcha, Stan zawieszenia, Dar Humboldta, Wspomnienia Mosby'ego i inne)
- Norman Mailer (Nadzy i martwi, Amerykańskie marzenie, Pieśń kata i inne)
- Kurt Vonnegut (Kocia kołyska, Rzeźnia numer pięć, Śniadanie mistrzów, Slapstick, Rysio Snajper oraz inne)
- Joseph Heller (Paragraf 22)
- Walker Percy (Kinoman, Miłość w ruinach)
- J.D. Salinger (Buszujący w zbożu, Dziewięć opowiadań, Franny i Zooey, Wyżej podnieście strop, cieśle i Seymour – introdukcja)
- Sylvia Plath (Szklany klosz, Listy do domu, Johnny Strach i Biblia Snów, Dzienniki 1950-1962, poezje)
- Władimir Nabokow (Śmiech w ciemności, Prawdziwe życie Sebastiana Knighta, Z nieprawej strony, Lolita, Pnin, Blady ogień, Ada albo Żar. Kronika rodzinna, Przejrzystość rzeczy lub Przezroczyste przedmioty, Patrz na te arlekiny, Oryginał Laury i inne)
- Allen Ginsberg (Skowyt i inne wiersze, Kadysz i inne wiersze: 1958-60, inne)
- Jack Kerouac (W drodze, Włóczędzy Dharmy, Maggie Cassidy, inne)
- John Updike (cykl o Króliku, Gertruda i Klaudiusz, Czarownice z Eastwick, opowiadania, inne)
- Philip Roth (Historie Zuckermana, Cykl Davida Kepesha, Kompleks Portnoya, inne)
- Ralph Ellison (Niewidzialny człowiek)
- Richard Wright (Syn swego kraju)
- William Gaddis (The Recognitions, JR, Ciesielski gotyk)
- Flannery O'Connor (Gwałtownicy porywają Królestwo Niebieskie, Trudno o dobrego człowieka, zbiory opowiadań)
- Robert Penn Warren (Wszyscy ludzie króla)
- Katherine Anne Porter (Statek szaleńców, Biały koń, biały jeździec, Wino o południu)
- Eudora Welty (Złote jabłka, Jezioro Księżycowe: opowiadania)
- John Cheever (Falconer, Kronika Wapshotów, Miłosna ballada, Wykształcona Amerykanka, Bullet Park i inne)
- Raymond Carver (Na skróty, O czym mówimy, kiedy mówimy o miłości?, Katedra, Słoń)
- Donald Barthelme (Królewna Śnieżka, Raj, Król, Osobliwości, 40 opowiadań)
- Carson McCullers (Serce to samotny myśliwy, W zwierciadle złotego oka, Ballada o smutnej knajpie)
- Charles Bukowski (Listonosz, Faktotum, Kobiety oraz inne)
- Ayn Rand (Atlas zbuntowany, Hymn i inne)
- John Irving (Modlitwa za Owena i inne)
- James Baldwin (Pokój Giovanniego i inne)
- Isaac Asimov (Ja, Robot i inne)
- Robert Henlein (Obcy w obcym kraju i inne)
- Ray Bradbury (Kroniki marsjańskie i inne)
- Dan Simmons (cykl o Hyperionie)
- Truman Capote (Śniadanie u Tiffanty'ego i inne)
- Arthur C Clarke (Odyseja kosmiczna i inne)
- Philip K. Dick (Pamięć absolutna i inne)
- Frank Herbert (cykl o Diunie)
- Tom Wolfe
- Gene Wolfe
- Hunter S. Thompson
- Gore Vidal
- Ursula K. Le Guin
- Jeffrey Eugenides (Middlesex i inne)
- Thomas Pynchon (V, Tęcza grawitacji, Mason & Dixon, 49 idzie pod młotek i inne)
- Toni Morrison (Umiłowana, Miłość i inne)
- E. L. Doctorow (Ragtime, Witajcie w Ciężkich Czasach i inne)
- Cormac McCarthy (Droga, Krwawy południk, Suttree i inne)
- Don DeLillo (Podziemia, Biały szum, Libra i inne)
- David Foster Wallace (Infinite Jest, Blady król, Rzekomo fajna rzecz, której nigdy więcej nie zrobię. Eseje i rozważania)
- Jonathan Franzen (Korekty, Silny wstrząs i inne)
- John Kennedy Toole (Sprzysiężenie głupców)
- Michael Chabon (Związek żydowskich policjantów, Niesamowite przygody Kavaliera i Claya i inne)
- Tennessee Williams (Szklana menażeria, Tramwaj zwany pożądaniem, Kotka na gorącym blaszanym dachu i inne)
- Eugene O’Neill (Zmierzch długiego dnia, Żałoba przystoi Elektrze i inne)
- Tony Kushner (Anioły w Ameryce)
- Arthur Miller (Śmierć komiwojażera i inne)
- Bernard Malamud (Fachman, Pomocnik, Żydoptak i inne)

To chyba wszystko, choć nie wykluczam że będzie następne wydanie posta bo czuję że czegoś zapomniałem (na szybko robiłem). Następna lista za kilka dni.

Wszelki feedback mile widziany, kogo wy byście dodali a kogo wyrzucili.

#ksiazki #trueliterature #czytajzwykopem
  • 64
- Władimir Nabokow (Śmiech w ciemności, Prawdziwe życie Sebastiana Knighta, Z nieprawej strony, Lolita, Pnin, Blady ogień, Ada albo Żar. Kronika rodzinna, Przejrzystość rzeczy lub Przezroczyste przedmioty, Patrz na te arlekiny, Oryginał Laury i inne)


@VernonCape: Przeczytałeś je wszystkie? Bo wydaje mi się, że skopiowałeś listę wszystkich anglojęzycznych powieści Nabokova z wikipedii? ( ͡° ͜ʖ ͡°) Śmiech w ciemności był pierwsze opublikowany po rosyjsku, poza tym
@lydia_l tak, dałem jedynie anglojęzyczne utwory Nabokowa, rosyjskie dam jak będę omawiał literaturę rosyjska

A co do kolejności, ja nie sugeruje czytelnikowi kolejności, nawet najmniej wybitna książka wybitnego pisarza jest 1000 razy lepsza niż większość książek na rynku