Wpis z mikrobloga

FAQ PODATKOWE DLA #gielda v1
1. Gdzie mogę poczytać w skrócie o większości zagadnień związanych z podatkiem?
- Do czasu utworzenia naszego bloga z opisami polecamy to miejsce: KLIK - od 30min do 1h czytania Warto wiedzieć o kursie średnim NBP oraz FIFO.
2. Kiedy trzeba się rozliczyć?
- Jeśli w danym roku podatkowym dokonano co najmniej jednego odpłatnego zbycia akcji/CFD/otrzymano dywidendę. Nie ma znaczenia fakt, że środki nie zostały wypłacone z konta maklerskiego.
3. Czy stratę też trzeba rozliczyć?
- Tak, nie płaci się wtedy tylko podatku ale deklarację trzeba złożyć. Źródło:Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych Art. 45 punkt 1.
4. Do kiedy należy się rozliczyć?
- Za rok podatkowy 2020 należy rozliczyć się do 30 kwietnia 2021. Źródło:Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych Art. 45 punkt 1
5. Mam PIT-8C czy tylko przepisuje dane do PIT-38?
- Do PIT-38 wpisuje się zsumowane wartości z PIT-8C do pół 20 i 21 sekcji C. Jeśli otrzymano dywidendę należy ją osobno rozliczyć w polach PIT-38 G.45 oraz PIT-38 G.46.
6. Kiedy muszę załączyć PIT/ZG?
- Należy dołączyć PIT/ZG dla każdego kraju z osobna (oprócz Polski), w którym osiągnięto dochód (zysk). Z wyłączeniem transakcji objętych PIT-8C.
7. Jak mogę złożyć deklarację?
- Ja osobiście korzystam z rządowej aplikacji e-Deklaracje KLIK
8. Kto mi to wszystko policzy?
- Najpierw zapoznaj się ze skrótem wiedzy z punktu 1.
- Skorzystaj z pomocy biura rachunkowego - przy czym przy giełdach zagranicznych raczej mogą Cię olać
- Skorzystaj z mojego kalkulatorgieldowy.pl gdzie możesz zaimportować zestawienia prosto od brokera i szybko mieć wyliczenia (za darmo).

Zachęcam do sugerowania dodatkowych punktów FAQ w komentarzach i ewentualnej poprawki jeśli widzicie gdzieś błąd.
Możecie również linkować tego posta gdy zobaczycie setny post na temat "A co to podatek?" ;)

Polecam śledzenie mojego tagu #kalkulatorgieldowy gdzie można znaleźć informację odnośnie dostępnych platform oraz rozwoju aplikacji.
#podatki #revolut (obecnie w wersji beta pod kalkulatorgieldowy.pl/beta #trading212 #degiro
  • 87
@pur3pwnage: Extra, muszę jakoś za niedługo usiąść do wyciągu z trading212. Postaram się zrobić ręcznie i porównać z kalkulatorem ( ͡° ͜ʖ ͡°). Sam wszystko testowałeś?
@pop_up: ja i współtwórczyni wszystko testowaliśmy + testy automatyczne + wielu mirków, którzy działają ze mną od początku projektu.

Trading212 przerobiłem najpierw manualnie a potem sprawdziłem jak działa w mojej aplikacji i wyniki są identyczne. Jedynie miałem błędy w rozliczeniu ręcznym przez pomyłki przy przepisywaniu wartości. W moim przypadku jest to test na obrocie ~3.3M i ~320 operacji.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@pur3pwnage: czy jest szansa na taki poradnik dla ludzi za granicą? UK, DE, Norwegia itp (chociaż dla mnie najchętniej UK :D )
Ewentualnie jak będzie ciężko to sam to ogarnę i mogę potem podesłać Wam info co mi powiedzą w HMRC (tutejszym US)
@Pojedynczy: Niestety nie posiadam w ogóle wiedzy na temat rozliczania się z zysków kapitałowych poza granicami polski. Czyli jeśli przebywasz powyżej pół roku poza Polską to Ci niestety nie pomogę.
@pop_up: Bez testów byłby to dramat biorąc pod uwagę skomplikowanie wyliczeń i obowiązek zachowania precyzji przy bardzo dużych oraz małych liczbach ze względu na obsługę akcji częściowych.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@ZieloneKoloTramwaja: w sumie to mają rację nie spodziewają się tylko że będzie to 75% całej kwoty którą wypłacili + odsetki i zarzuty xD

@Deska_o0:

75% jest od przychodów bez pokrycia, a nie za niezlozenie zeznania. Jak nie złożysz zeznania, ale masz udokumentowany przychód (a grając na giełdzie masz) to składasz czynny żal i elo.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Krupier: tylko że to jest ukrywanie dochodów i czynny żal nie uchroni przed opłatami oraz możliwym wyrokiem ( ͡° ͜ʖ ͡°)

@Deska_o0:

Kara jakaś może być, jasne. Ale nie 75%. :p
@Krupier: potrzebne źródło tej rewelacji, taryfikator przewiduje 75% + oczywiście odsetki, od całej wypłaconej kwoty a nie zysku, to też istotna informacja
https://ksiegowosc.infor.pl/podatki/podatki-osobiste/podatnik-w-urzedzie/251946,Co-grozi-za-ukrywanie-dochodow-przed-urzedem-skarbowym.html

wskakujesz do mojej topki największych bzdur o podatkach jakie przeczytałem na wykopie:

75% jest od przychodów bez pokrycia, a nie za niezlozenie zeznania. Jak nie złożysz zeznania, ale masz udokumentowany przychód (a grając na giełdzie masz) to składasz czynny żal i elo.