Wpis z mikrobloga

No to wygląda na to, że #ZbieramNaPodrózNaKsiężyc powoli zaczyna nabierać kształtów :)

eToro faktycznie daje możliwość inwestowania w ETFy ARK Invest, więc jak tylko ARK wystartuje ze swoim ARKX, będę mógł zacząć coś tam wrzucać. Zanim ARKX powstanie, pewnie wrzucę coś testowo w ARKK.


Jeżeli chodzi o strategie inwestowania... to oczywiście bardzo długoterminowa. Jak tak sobie myślałem, to może wchodzić w grę inwestycja rzędu 1 bombelek miesięcznie (500 zł). To powiedziawszy... pewnie oprócz tego na początku będę chciał nieco szybciej zbudować sobie pozycję powiedzmy 10k, więc kilka pierwszych wpłat może być większych. Zobaczymy... ciężko mi jeszcze powiedzieć.


Jeżeli chodzi o cel... hm... to ciężko powiedzieć, ile podróż na ksieżyć może kosztować za 15-20 lat. Swoją drogą myślę, że bardziej realistyczny termin to 20-25 lat. Wcześniej moim zdaniem podróże na księżyć będą miały miejsce... ale nie będą jeszcze super skomercjalizowane. Zanim powstanie baza na ksieżycu, zdolna do przyjmowania turystów, to minie sporo czasu. Sam szacuje, że prawdziwy boom z rozwojem kosmicznym zacznie się ok 7-10 lat po tym Starship wróci cały z orbity a tym samym rozpocznie nową erę tanich lotów kosmicznych.

Obecnie jest mało firm, które na poważnie podchodzą do produkcji sprzętu do wykorzystania w kosmosie. Mam tutaj na myśli stacje kosmiczne, czy moduły księżycowe. Większość to praktycznie startupy. Brakuje im rozmachu, bo i koszty wyniesienia czegokolwiek w kosmos są astronomiczne, z tego powodu, mają wolne interacje, gdyż każdy test kosztuje majątek. Gdy zacznie latać Starship wszystko zmieni się diametralnie.

Jeżeli Starlink dodatkowo osiągnie sukces, to ludzie powinni się rozmarzyć też co jest możliwe, jeżeli posiada się odpowiednią infrastrukturę w kosmosie.

Wracając do meritum... Skoro Elon mówił, że podróż na Marsa powinna kosztować tyle, że ktoś sprzedając cały majątek, powinien być w stanie na taki bilet uzbierać... powiedzmy, że podróż na Marsa może kosztować $0,5M - $1M. Jak podróż na ksieżyć? Myślę, że optymistycznie założę sobie $0,25M, czyli powiedzmy milion złotych. Z racji, że nie chce lecieć sam... muszę uzbierać ~2 miliony złotych.

By całość mogła się udać, muszę liczyć na zwrot z inwestycji minimum 20-40 krotny. Inaczej tak wysokiego kapitału nie uzbieram tak małymi wpłatami. Mało tego... wzrost nie może nastąpić zbyt szybko, bowiem mogę nie zdążyć uzbierać wystarczająco dużo kapitału (stąd myśl, że chcę na początku nieco szybciej zbudować sobie większą pozycję). Dokładnie z tego powodu, bardzo fajnie było by, gdyby przez pierwsze 2-4 lata... wzrosty były dość małe, zostawiając sobie fazę wzrostu na później.

#zbieramnapodroznaksiezyc #gielda #spacex #ark #arkx #kosmos #etoro #januszeinwestowania
anonimowy_programista - No to wygląda na to, że #ZbieramNaPodrózNaKsiężyc powoli zacz...

źródło: comment_1611313353OX03Xf2Lfy7k0hSfDn6QJZ.jpg

Pobierz

Ile twoim zdaniem będzie kosztować podróż na księżyc w 2040?

  • nie będzie takiej opcji 21.1% (49)
  • 10M USD+ 10.8% (25)
  • 5-10M USD 9.5% (22)
  • 2-5M USD 8.2% (19)
  • 1-2M USD 11.2% (26)
  • 0,5-1M USD 8.2% (19)
  • do 0,5M USD 31.0% (72)

Oddanych głosów: 232

  • 40
@anonimowy_programista: daj znać jak uruchomią już kopalnie/ odzyskiwanie surowców z planetoid. To będzie jak nowa gorączka złota (może nawet dosłownie) ( ͡° ͜ʖ ͡°)
A wtedy to już zostaje tylko inwestowanie w akcje Weyland − Yutani Corp ( ͜͡ʖ ͡€)( ͜͡ʖ ͡€)( ͜͡ʖ ͡€)
ja bym w ogóle poszedł dalej, i liczył mimimum na 200-400krotny zysk, skoro inwestycja w TSLA dała taki zysk to tu musi być podobnie


@dopewizard: po pierwsze... tak to nie działa ;)

Druga sprawa... Nie twierdze, ze nie będzie spółek z sektora kosmicznego, który zaliczą taki wzrost.. problem w tym, że bardzo trudno takie firmy wytypować. Jeżeli bym dobrze wytypował pojedynczą firmę na bardzo wczesnym etapie rozwoju... to teoretycznie było by
i liczył mimimum na 200-400krotny zysk


@dopewizard: to raczej kompletna fantazja.

Ale 30-krotny? To 25% rdr 15 lat z rzędu. Mało prawdopodobne żeby utrzymać taką passę tak długo, ale możliwe. Skoro są farciarze którzy trafiają 6-tkę w totka robią zysk x milion to i jest jakaś szansa na wykręcenie 25% CAGR 15 lat z rzędu przez inwestora z odrobiną szczęścia i genialną intuicją
najgorzej będzie jak uzbierasz na podróż na księżyc ale jak przyjdzie co do czego to powiedzą ci że jesteś już na to za stary ( ͡° ʖ̯ ͡°)


@gatineau: starość nie powinna być problemem. Wszystko powinno Doug Hurley, który leciał pierwszym komercyjnym załogowym lotem SpaceX w poprzednim roku ma obecnie 54 lata. To raczej kwestia kondycji fizycznej i zdrowia.
@anonimowy_programista: no tak, ale tak jak mówisz, kwestia kondycji. Doug Hurley życie spędził jako pilot w US Navy a nie stukając literki w komputer ( ͡° ͜ʖ ͡°) No ale może jakby 5 lat przed lotem przestawić tryb życia i spędzać 2 godziny dziennie na siłce to by poszło bez problemu?
Swoją drogą, czy ktos się orientuje, czy daje możliwość zakupienia nie tylko ułamki akcji, ale takze ETFa?


@anonimowy_programista: Na Etoro w ARK inwestujesz poprzez CFD czyli nie kupujesz rzeczywistych akcji instrumentu a tylko jakby umawiasz się z brokerem w pośrednictwo, że on Ci zapłaci różnice pomiędzy ceną instrumentu pomiędzy datą zakupu a sprzedaży.