Wpis z mikrobloga

#android #root #safetynet #magisk
Zostawiam tu zagregowany know-how dla osób szukających sposobów rozwiązania problemów z aplikacjami wykrywającymi fakt zrootowania androida (stan na16/01/2021):

Aby aplikacje nie wykrywały roota upewnij się że:
- masz zainstalowanego Magisk Managera i Magiska a w najnowszej wersji
- masz włączone MagiskHide w opcjach Magisk Managera
- masz wyłączone Debugowanie USB w Opcjach Programistycznych
- masz ukrytego Magisk Managera
(Jeżeli próba ukrycia Magisk Managera kończy się porażką to najprawdopodobnie jesteś użytkownikiem nakładki MIUI, tymczasowe wyłaczenie Oprymalizacji MIUI w Opcjach Programistycznych powinno rozwiązać problem z przepakowaniem pakietu)

Jeżeli pomimo powyższych zabiegów nadal aplikację wykrywają fakt zrootowania telefonu to skorzystaj z budowanej w Magiska funkcji Sprawdź SafetyNet.
SafetyNet wykonuje dwa testy Basic Integrity oraz ctsProfile

Jeżeli SafetyNet failuje ci na Basic Integrity to da się to rozwiązać za pomocą modułu MagiskHide Props Config (do pobrania za pomocą samego magiska).
Po zainstalowaniu za pomocą dowolnej aplikacji terminala (polecam Termux) wykonaj następujące polecenia:

su
props

Po czym wybierz swój model i wersję androida i zrestartuj telefon

Problemy z Basic Integrity może też czasem powodować zainstalowany moduł EdXposed wyłączenie go lub aktualizacja do najnowszej wersji zwykle rozwiązuje problem.

Jeżeli SafetyNet failuje ci na ctsProfile to na dzień dzisiejszy kiedy piszę tego posta da się to ominąć za pomocą modułu Universal Safetynet Fix (dostępnego tutaj)
Pobierz zipa, zainstaluj go za pomocą magiska i restart.
Należy jednak pamiętać że nie ma żadnej gwarancji że ten sposób będzie działał w przyszłości.
Google może w przyszłości wypuścić aktualizację która zniweczy to obejście.

Jeżeli Safetynet zwraca ci już sukces to większość aplikacji nie lubiących roota powinna już zacząć hulać.
Niektóre aplikacje płatnościowe/bankowe implementują jednak swoje dodatkowe przeszkody.

Jeżeli pomimo pozytywnego wyniku w Safetynet aplikacja #googlepay nadal sprawia problem to instalacja modułu magiska GPay SQLite Fix powinna rozwiązać problem.

Użytkownicy #revolut natomiast pewnie zechcą się zapoznać z tym postem
  • 25
  • Odpowiedz
Magiska


@Asgraf: Masz jeszcze jakiś dobry link z tutorialem jak zainstalować Magiska? Kurde Google Pay mi się też sypnęło i nie obejdzie się bez kombinowania.
  • Odpowiedz
@fataler:
https://www.xda-developers.com/how-to-install-magisk/

Ja zwykle najpierw instaluję aplikację magisk manager, potem za jego pomocą zasysam zipa z magiskiem, potem rebootuję i przełączam się do TWRP i za jego pomocą instaluję pobranego wcześniej zipa z magiskiem

Zip z magiskiem jak i apk z magisk managerem są do pobrania tutaj:
https://github.com/topjohnwu/Magisk/releases/

Co do instrukcji jak zainstalować TWRP to niestety nie ma jednej uniwersalnej instrukcji i zależy ona od tego jaki model i jakiego producenta
  • Odpowiedz
@Asgraf dzięki, mam trwp i kumam jak to ogarniać, ale ten magisk jest jakoś tak zakręcony i składa się z kilku paczek że nie kumam jak to ugryźć a tutoriale wszystkie są tak same i tak sami niejasne. Poczytam dziś tego z xda
  • Odpowiedz
@fataler: Sam magisk to pojedynczy plik zip do sflashowania za pomocą TWRP (nazwa pliku w stylu: Magisk-v21.4.zip)
Jego zainstalowanie za pomocą twrp oznacza instalacje magiska. I to tyle magisk zainstalowany.

Aplikacja magisk manager jest całkowicie opcjonalna, ona po prostu pozwala na wygodną zmianę konfiguracji magiska bez ręcznego babrania się w plikach konfiguracyjnych, ułatwia ona też pobieranie i instalację opcjonalnych modułów
(nazwa pliku w stylu: MagiskManager-v8.0.7.apk)

Dostępny jest też plik
  • Odpowiedz
@Asgraf: Dzięki za pomoc, wszystko zainstalowałem jak pisałeś, safetyNet zwraca success po zainstalowaniu modułu Universal Safetynet Fix.

Niestety jednak google pay nie działa, możesz dać linka do paczki "GPay SQLite Fix"? Bo ta którą znalazłem jest chyba z marca 2020 i po zainstalowaniu nic nie zmieniła.
Ewentualnie jakiś inny pomysł na przywrócenie Gpay?
  • Odpowiedz
@fataler: A ukryłeś magiska przez Google Pay'em za pomocą MagiskHide?

Jeżeli nie wiesz jak to dokładnie się robi to podążaj za poniższą instrukcją:

W magisk menagerze kliknij na ikonce tarczy.
Będzie tam lista aplikacji którym udzieliłeś uprawnień superuser.
Jeżeli zgodnie z instrukcjami z pierwszego posta w ustawieniach magiska włączyłeś MagiskHide, to na samej górze tej listy będzie dodatkowa pozycja menu o nazwie MagiskHide z ikonką przekreślonego oka.
Kliknięcie w nią przeniesie
  • Odpowiedz
@fataler: Polecam zainstalować tą aplikację
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.scottyab.rootbeer.sample
Próbuje ona wykryć fakt czy masz roota używając wszystkich możliwych technik (innych niż SafetyNet) jakie tylko mogą zastosować twórcy aplikacji androidowych.
Jeżeli test SafetyNet przechodzi ci pozytywnie oraz powyższa aplikacja nie będzie wstanie wykryć roota to żadna inna aplikacja tego też nie dokona.

Jeśli niczego nie przeoczyłeś to po dodaniu jej do listy MagiskHide powinna ona przestać wykrywać roota
#magisk #root
  • Odpowiedz
@Asgraf: A tą nazwę przy przepakowywaniu to dać jakąś losową? Kolejna sprawa wywaliło mi komunikat, że nie mogę przepakować aplikacji bo nie mam uprawnień - coś pomijam znowu?
  • Odpowiedz
@fataler: Mylisz ID aplikacji z nazwą aplikacji.
ID zostanie wygenerowane losowo niezależnie jaką nazwę nadasz.
Nazwa nie musi być losowa. Nazwę możesz daj dowolną ale unikaj używania słowa "Magisk".
Po prostu daj nazwę wyświetlaną nazwę jaką Magisk Manager ma się prezentować na spisie wszystkich aplikacji.
Ważne aby ta nazwa dla ciebie była zrozumiała np "Magiczny Menadżerek"

Jeżeli przepakowanie kończy się porażką prawdopodobnie przyczyną problemu są włączone optymalizacje MIUI (patrz pierwszy post)
  • Odpowiedz