Wpis z mikrobloga

Mirki potrzebny nowy aparat dla ojca. Poprzednik to Canon PowerShot SX20 IS jak na zdjęciu, już dość stary i jakość zdjęć kiepska na te czasy. Przeznaczenie to głównie zdjęcia przyrody, widoków, zwierząt oraz architektury. Wymagania to podobny zoom optyczny jak w poprzedniku, ruchomy ekran, jasny obiektyw. Filmów nie kręci w ogóle, także nie trzeba na to zwracać uwagi. Co możecie polecić?

#fotografia #aparat
Xuxire - Mirki potrzebny nowy aparat dla ojca. Poprzednik to Canon PowerShot SX20 IS ...

źródło: comment_1610696112lwlu993QvRUhfPgFIjZq1s.jpg

Pobierz
  • 12
@Karbon315: No nie do końca jest tak z tymi szumami. Robisz serię kilku, może kilkunastu zdjęć i stackujesz to wszystko na uśrednianie, najlepiej na RAW (można zainstalować CHDK a jest tam taka możliwość). Seria 4 zdjęć to teoretycznie 2x mniejszy szum, 16 zdjęć to teoretycznie 4x itd. No ale to tylko na statywie i tylko w statycznych scenach. Ale akurat te modele SX Canona i tak pomimo małych matryc robią zaskakująco
@daro1: No można stackować ale ile % tak robi? I jak sam napisałeś ma to ogromne ograniczenia. Jak dla mnie canony robią zdjęcia jak każde inne 1/2.3 czyli szału nie ma i jak ktoś posmakuje większej matrycy to będzie żałował, że dopiero teraz.
@Karbon315: Generalnie patrzac na fotki z tego sx20 a mojego lumixa lx15, którego kupiłem pod filmy a fotki to dodatek to ten lumix już robi o wiele lepsze fotki. Także myślę, że jednak taki nowszy sx70 powinien robić jeszcze lepsze zdjęcia. Czy źle myślę?
@Xuxire: bycie nowszym nie ma nic do rzeczy. Sx70 pewnie będzie miał lepszą jakość od sx20 ale czy będzie to znacząca różnica? Jak dla mnie nie i dalej Lumix lx15 będzie lepszy.
@Xuxire: Przeglądałem z ciekawości pełnowymiarowe sample JPG z tego Powershota SX20IS a później z tego SX70HS i z tego co widzę nie ma żadnej rewelacji. Jedyny atut to ten superzoom i funkcjonalność. Już nawet mój Powershot SX100IS robi nieco lepsze zdjęcia. Często zwracam uwagę na detale w pełnym rozmiarze. Nie wiem po co dali dla tego rodzaju matryc w tym rozmiarze 12Mpx w SX20 albo i więcej 20Mpx w SX70, wydaje
@Xuxire: Nie wiem o co Ci chodzi z tą jakością - posiadałem S5IS i jakość jak na kompaktowy aparat była bardzo w porządku, tylko z tym wyjątkiem że ISO powyżej 400 było nieużywalne. Natomiast na ISO100/200 fotki naprawdę dobrze wyglądały.
@Xuxire: No nie przychodzi mi na myśl nic innego jak ten SX70HS, nie mam rozeznania w innych markach ale nie sądzę żeby było lepiej. Tu trzeba się liczyć z tym, że jest kompromis bo tak duży zoom optyczny przy stosunkowo krótkim obiektywie i tych wymiarach wymaga stosowania małych matryc rzędu właśnie 1/2.5" .. 1/2.3". Tak też jest w Nikon P1000, ma małą matrycę i też jakość zdjęć wcale nie najlepsza. Myślę