Wpis z mikrobloga

Moje astrofotograficzne podsumowanie roku 2020 w postaci kolażu.

Nie był to zły rok, ale trochę zabrakło do pełni szczęścia.

Najlepsza decyzja ostatnich 12 miesięcy to wymiana Canona z matrycą APS-C na pełnoklatkowego Nikona. Największa porażka to fakt iż po raz kolejny nie udało mi się zrobić zdjęcia Galaktyki Trójkąta (M33) na którą poluję już od bodaj 3 lat. Tym samym punkt ten przechodzi na listę celów na 2021.

Tak czy owak, patrząc na jakość moich prac, 2020 wypada znacznie lepiej niż 2019 - a to chyba najważniejsze.

Korzystając z okazji już teraz życzę Wam wszystkim szczęśliwego nowego roku pełnego bezchmurnych nocy!

#nedvedinspace -> mój tag, zapraszam

#mojezdjecie #astrofoto #astrofotografia #fotografia #kosmos #astronomia #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu
Nedved - Moje astrofotograficzne podsumowanie roku 2020 w postaci kolażu.

Nie był ...

źródło: comment_1609139913wiVsOiTdirnGLJ5WylGH2Z.jpg

Pobierz
  • 56
  • Odpowiedz
Dlaczego Nikon? Mam Canona APS-c i chcę przy nim pozostać tylko wymienić na pełną klatkę. Co o tym myślisz?

@piant
Początkowo myślałem o Canonie 6D, ale finalnie wybrałem Nikona. Decyzja oparta była głównie na doświadczeniach innych astrofotografów oraz samodzielnych porównaniach parametrów. Co myślę? Jak celujesz w astrofoto bierz Nikona. Jeśli pytasz o fotografię dzienną to nie mam pojęcia bo się totalnie nie znam :)

a dlaczego zmiana z aps-c takq istotna, czym
  • Odpowiedz
@Nedved: Nikoniarz here. Mam D750 i ani myślę wskoczyć na D810, ze względu na mniejszy szum na D750, przy wysokich wartościach ISO, a na astro to ważne. Do astro i landscape mam Nikkora 24mm ze światłem 1.8. Jestem bardzo z niego zadowolony. Chciałem pójść w UWA (Irix 15mm), ale odpuściłem, bo widziałem niepochlebne opinie opinie o złej kalibracji infinity lock i o tym, że lewa strona szkiełka jest mydlana (foty zdają
  • Odpowiedz
@nikczemny_schab: kolega nedved dobrze Ci mówi. W Astro duże Iso nie gra roli. Iso zwiększa się tylko by zmniejszyć szum odczytu. W nikonach powyżej 400 nie ma sensu za bardzo zwiększać. Chyba że chce się skrócić czas naświetlania do np 60s
  • Odpowiedz
@ziarnodlakur: zrobiłem mały "risercz" o tym modelu jednak chyba nikt nigdy nie próbował go używać w Astrofoto. Brak testów sensora i jego danych. Matryca widzę mniejsza niż aps c.
Wszystko zależy od tego do jakiego rodzaju Astrofoto. 10-50mm, 80-250mm czy może 30mm+ ogniskowa. Drogę mleczna moją różowa i telefonem robiła więc w górach dałoby radę. Jakiś obiektyw 14mm (mała matryca więc małe pole widzenia) i ciemne górskie niebo i coś wyjdzie
  • Odpowiedz
@marekcygan: Kwestia długości ekspozycji zdjęcia. Ludzkie oko nie zawsze jest w stanie wychwycić kolory słabych obiektów, choć nie ukrywam, że czasem potrzeba filtrów do uwypuklenia kontrastu

ja tych rzeczy nigdy nie widziałem


@marekcygan: Krok numer jeden: kup teleskop i dobrą lustrzankę ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  • Odpowiedz
@marekcygan: Filtry nie służą oszukiwaniu, a wyciąganiu ze zdjęcia najwięcej informacji jak się da. Kwestię kształtu Ziemi i dowodu w postaci dwóch biegunów niebieskich (tych na sferze niebieskiej, nie magnetycznych) już omawiałem
  • Odpowiedz
@Nedved: Powiedz mi, z czego jest wykonany korpus Twojego teleskopu, modele tej serii jak na cenę i parametry są bardzo lekkie. Np. 150mm waży około 9 kilo, co jest waga klasy kevlar przy wielkości 1200mm.
  • Odpowiedz