Wpis z mikrobloga

#budujzwykopem #pompaciepla #gaz

Mirki mam dylemat co do ogrzewania. Kupuję dom w stanie deweloperskim, powierzchnia użytkowa bez garażu i kotłowni 100 m2 parter + 40 m2 poddasza, ogrzewanie 50/50 podłogówka i grzejniki (instalacja wyprowadzona, grzejników nie ma jeszcze). Ocieplony: ściany 15 cm, płyta pod parterem 10 cm XPS, dach będę ocieplał pianą 25cm (poddasze jest niskie i szkoda mi wysokości na 30-40 cm wełny).
Gaz jest już w kotłowni, wystarczy podpisać umowę z gazownią. Pracuje w firmie gdzie koszt pompy ciepła (np Panasonic T-cap 9kW) wyniesie mnie podobne pieniądze jak dobry piec gazowy (viessmann 200-w 13 kW).
Sercem wybrałbym pompę, ale obawiam się silnych wzrostów cen prądu i sposobu rozliczania sprzedaży energii z fotowoltaiki, którą planuję w przyszłości. Co byście wybrali? Dzięki za sugestie.
  • 14
@Lukpat: ale piec na gaz to tanioszka, dodatkowo nie masz problemu z kaloryferami. Z pompą masz dużo obaw (niekoniecznie zasadnych ale są):
- niska temperatura cwu (wystarczająca, ale nie zagotujesz wody)
- niskie COP na kaloryferach, komplikacje z buforami, róznymi temperaturami, obiegami itp
- grzałka przy mrozie

Sam mam pompe ale w Twojej sytuacji najlepssy wybór to gaz, ma jedynie 2 wady:
- dodatkowa stała opłatal icnzikowa za gaz
- nie
@Lukpat 30-40cm wełny ??? Jeżeli ocieplasz 25cm pianki to równie dobrze możesz ocieplić 20-25 cm wełny. Jak patrzysz na tego Viessmann to popatrz sobie na Ariston Genus One. Jest połowę tańszy. A pompa w Viessmanie pompuje na 1.5-1.7m. Jedynie że Viessmann ma moc minimalna 1.9 a ten Ariston 2.3 pzdr
@jajcek: Wyszedłem z założenia, że przy takiej grubości, szczelniejsze, dokładniejsze wypełnienie szczelin między krokwiami itp. uzyskam dzięki pianie. Będę musiał zrobić wylewkę i tynki/gładzie na poddaszu w lutym/marcu i niektórzy mówią, że wełna chłonie parującą wilgoć... nie wiem jak się do tego odnieść bo nie jestem fachowcem, ale pod tym względem bezpieczniejsza wydaje mi się piana - mogę się mylić.
@Lukpat Tak, ocieplenie dachu robisz po tynkach i wylewkach bo inaczej wilgoć ją po prostu zepsuje. Ale to samo zrobi z pianką. Ja sam na początku miałem robić pianką. Ale koszt u mnie to 7800 (25cm)gdzie wełna o takim samym współczynniku(0.038) kosztowała by 3000. I ..... Dlatego wziąłem wełnę 0.032 i kładę w dwu warstwach 2x15 i wyszło mnie 6k (chociaż mogłem w sumie 15+10) Całkowicie wyeliminowałem nieszczelności i mostki termiczne (układanie
@jajcek: Dzięki za radę, wiec pozostaje robić mokre roboty i wynająć osuszacze, żeby szybciej poszło. Czy wg Ciebie jest istotne zagrożenie, że w wełnie zamieszkają kuny lub inne zwierzątka, dom 25 metrów od lasu ;)
Czy jest sens wygrzewać delikatnie parter przed ociepleniem dachu skoro jest otwarta klatka schodowa (w znacznej części parteru jest podłogówka)?
Plan miałem taki żeby ocieplić poddasze i zacząć wygrzewać kontynuując dalsze prace wykończeniowe.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@Lukpat: jak na Twoim miejscu bym zamontował solary + zuzywal wypordukowaną nadwyżkę przez klimatyzator z funkcją grzania. A podłogówkę i kaloryfery grzal Gazem. Dodałbym jeszcze jakiś pakiet 2-3kWh akumulatorów bo jestem redundanycjnym i offgridowym freakiem ( ͡º ͜ʖ͡º)
Ewentualnie nadwyżkę energii z paneli, "paliłbym" grzałką elektryczną w zbiorczym od podłogówkę.