Wpis z mikrobloga

Mirki, ku pokrzepieniu serc w tym gównianym roku, przedstawiam krótką historię jednego zdjęcia.

Najpiękniejsza opowieść wigilijna wydarzyła się dokładnie 52 lata temu.
Ta fotografia, być może jedna z najcudowniejszych w dziejach, została wykonana 24 grudnia 1968 roku. Earthrise, czyli Wschód Ziemi. Załoganci statku Apollo 8 jako pierwsi ludzie znaleźli się na orbicie wokółksiężycowej. Ta pionierska misja była absolutnym kamieniem milowym w podboju kosmosu. Ba, być może i dla całej ludzkiej historii. Dość powiedzieć, że wcześniej nigdy nie wyszliśmy poza naszą orbitę. Statek Apollo 8, niczym Kolumb i inni najwięksi odkrywcy, zdobył nigdy nieodkrytą wcześniej przestrzeń, przesunął granicę ludzkich osiągnięć i wyobraźni. Nigdy żadne ludzkie istoty nie znalazły się tak daleko od domu. Udało nam się dosięgnąć orbity księżyca - i to przy pierwszym podejściu. Apollo 8 na zawsze zmienił nasz świat, otworzył drzwi nowemu pokoleniu zdobywców. Bez tej misji nie byłoby parę miesięcy później "małego kroku człowieka, lecz wielkiego dla ludzkości".
Astronauci zobaczyli rzeczy, których nie mógł wcześniej widzieć na żywo nikt inny. Wyobraźcie sobie to tylko! Ich oczy były pierwszymi, które kiedykolwiek zobaczyły ciemną stronę Księżyca. Nigdy wcześniej żaden człowiek nie podziwiał Ziemi wynurzającej się zza horyzontu naszego satelity.

Choć nie jestem wierzący, przytoczę fragment z książki Gene'a Kranza (wieloletniego szefa kontroli misji NASA):
"Siedziałem przy pulpicie, pogrążony w lekturze planu misji, na dziewiątym okrążeniu wokół Księżyca. Nagle przeszły mnie ciarki po plecach, kiedy ze statku Anders miękkim głosem zaczął czytać tekst z Księgi Rodzaju:

Na początku Bóg stworzył niebo i ziemię.
A ziemia była pustkowiem i chaosem; ciemność była nad otchłanią...
I rzekł Bóg: Niech stanie się światłość. I stała się światłość.

Byłem oczarowany, porwany przez głosy załogi. W takich chwilach czułem obecność Stwórcy i realność aktu stworzenia. Po policzkach popłynęły mi łzy".
#swieta #astronomia
DonBlazej - Mirki, ku pokrzepieniu serc w tym gównianym roku, przedstawiam krótką his...

źródło: comment_1608799451TFXIngVuTESScjbrbdKrsY.jpg

Pobierz
  • 2
  • Odpowiedz
@DonBlazej:
fajny wpis mireczku

ja zawsze przy okazji tego zdjęcia zastanawiam się na ile % oceniali swój powrót na ziemię

ja bym miał obsranko totalne mając np wizję zostania na orbicie księżyca do końca życia (tlenu)
  • Odpowiedz