Wpis z mikrobloga

#!$%@?, nie ma bardziej inbowego regionu w Polsce niż Kaszuby, słowo daję. Zacznijmy od dość prostej rzeczy, jaką jest stolica. Każde państwo ma swoją stolicę, każdy rejon także; Kraj Basków ma Bilbao, Sycylia ma Palermo, Irlandia Północna Belfast. No więc Kaszuby mają kilka miast, z których każde pretenduje do bycia stolicą XD Nie daj Boże, spróbuj powiedzieć w Kartuzach, że najważniejszym miastem regionu jest Kościerzyna - nie dość, że w mordę dostaniesz, to jeszcze cię pewnie skroją. Żeby nie ulegało wątpliwościom - w Kościerzynie czeka cię to samo, jeśli za stolicę uznasz Kartuzy. Jakiś czas temu na tym sporze postanowił skorzystać władze Gdańska i na wjeździe do miasta wywiesiły tablicę informującą podróżnych ,,HISTORYCZNA STOLICA KASZUB”. Za takie stwierdzenie to kościerzak obiję ci mordę ramię w ramię z kartuzianinem. Zanim jednak dostaniesz #!$%@?, to zostaniesz wyśmiany i usłyszysz, że Gdańsk to nie Kaszuby.
W tym momencie płynnie przechodzimy do drugiego punktu naszych rozważań - KASZUBY NIE MAJĄ #!$%@? GRANIC XD Nie ma żadnej mapy, gdzie masz jednoznacznie zaznaczone, że w punkcie A jest początek, w punkcie B koniec. Ostatnio chciałem wynająć domek na sylwestra. Nieważne, czy oglądałem nieruchomości w Gdańsku, Chmielnie, Gołubiu, czy Stężycy - wszystkie ogłoszenia miały punkt wspólny - informację zapisaną wytłuszczonymi litrami – ,,DOMEK W SERCU KASZUB”, nawet jeżeli to rzekome serce było w absolutnej dupie, w której mieszkają cztery osoby i sześć krów. Każdy Kaszub bardzo płynnie wyznacza sobie granice, tam gdzie mu akurat pasuje. Jeżeli gdzieś dzieją się jakieś dymy, które mogłyby wpłynąć na reputację Kaszub, to nagle to miejsce magiczne wypada z mapy i zostaje częścią Kociewia.
Nie łudźmy się jednak, że swój swojego pozna. Kaszubi szczycą się własnym językiem, nie sprawia to jednak, że Kaszub z Pucka, dogada się z tym z Kartuz, a Kaszub z Chojnic z Kaszubem z Wejherowa. Niby jeden język, niby odległość między miastami niewielka, ale słowa czy zwroty uległy takiej mutacji, że gdybyś posadził Etiopczyka z Rosjaninem to dogadają się szybciej niż dwóch Kaszubów. Nie daj Boże jednak nazwać ten lingwistyczny twór gwarą, bo usłyszysz pełne pretensji stwierdzenie ,,GWARĘ TO MAJĄ ŚLĄZACY I KOCIEWIACY, MY MAMY JĘZYK”. Podejrzewam, że gdy Facebook wprowadził ślunsko gadke przed kaszubskim to huk pękających odbytów było słychać aż w Katowicach (które jednoznacznie nie znajdują się na Kaszubach, mimo braku jasnych granic). Generalnie przysłuchiwanie się rozmowie Kaszubów bez znajomości języka jest co najmniej przekomiczne – na zmianę słyszysz słówka niemieckie, polskie ale bez polskich znaków i z absolutnie losową odmianą oraz hasła, które mogły powstać tylko w umyśle szaleńca, gdyż normalny człowiek nie jest w stanie ich wypowiedzieć bez zwichnięcia sobie języka. Doda kiedyś stwierdziła, że Biblię napisał mnich napruty winem i palący jakieś zioła. Pani Rabczewska mocno się pomyliła - ten mnich spisywał słownik języka kaszubskiego.

#pasta #kaszuby #heheszki
  • 16
  • Odpowiedz
  • 1
@labudziak Kiedyś jak wracałem z nad morza, to GPS mnie tak pokierował że wylądowałem w stolicy Kaszub, w samych Kartuzach ( ͡° ͜ʖ ͡°) a miałem na Kościerzynę jechać, to też jakby stolica
  • Odpowiedz
@Papasanbaba: Ja mieszkam tez na pojezierzu i tez mam wywalone ma swój region, ale myśle ze ludzie którzy wynajmują domki z dykty nad jeziorem maja mocne poczucie wyjątkowości xD coś jakbyś wynajmował apartament w skale nad jeziorem Garda.
  • Odpowiedz
Co do tej stolicy Kaszub to racja, każde miasto ma jakiś inny argument dlaczego powinno być stolica Kaszub, ale osobiście to nie spotkałam się z tym aby się o to ktoś wykłócał. Co do granic, to na Wikipedii masz objaśnione jako Kaszuby historyczne i Kaszuby etniczne- te w których kaszubi stanowią min 30% i właśnie tak wg mnie wyglądaja te granice (znaczy tak było przyjęte i tak zostałam nauczona). Tym samym nie
  • Odpowiedz
  • 1
@labudziak Ale jest jeszcze trójmiasto (Gdańsk, Sopot, Gdynia) ,a nawet mamu tutaj tzw. małe trójmiasto (Wejherowo, Rumia, Reda). Więc jak widać 2 trójmiasta, 2 stolice Kaszub itd XDDD
  • Odpowiedz