Wpis z mikrobloga

#baofeng #krotkofalarstwo #radiokomunikacja
Siemka mam pytanie którego baofenga wybrać w kwocie do 150-200zł na początek, wykorzystywany będzie głównie w OSP(tak wiem nie posiada on certyfikatu dopuszczenia), potrzebuję czegoś co będzie miało dobry zasięg nawet do samego zbierania(odsłuchu) informacji z SK, nasze stare motorolki powoli wysiadają więc muszę posiadać coś co będzie w zadowalającym stopniu działało
Dzięki z góry
  • 43
@Laszl0: Uznaję bao, sam posiadam i raz na rok używam, ale co ma OSP do krótkofalarstwa? Nie ma tam specjalistów od łączności, których strażak z OSP może się zapytać? Zakładam, ze tego bao nawet nie może używać podczas akcji.
Kupując nóż do krojenia chleba też zapytasz na tagu krótkofalarstwo? Wszak do krótkofalarstwa też przydany i używany.
@100kW:

No wiadomo, że stockowa antena jest z dupy, ale do tego dojdziemy, najpierw trzeba mieć dobry odbiornik.

ogólnie moje spostrzeżenia są takie
Jak słyszę DXa w FMie i się nie mogę do niego dowołać, to na 99% ma baofenga i nic nie słyszy (potwierdza to późniejszy nasłuch). Antena tu nic nie pomoże. To 10 W w radiu jest rzecz drugorzędna, najważniejsze, że ma odbiornik na wypasie. Należy uświadomić potencjalnych użytkowników,
myslalem ze chinol to chinol


@100kW:

Szukać radia na TA31136F, unikać RDA1856 / TA1856


Pan sobie popatrzy po service manualach jak są zrobione Icomy Yaesu, tam prawie każdy ma TA31136F - nawet w tych lepszych DMRach jest podobnie zrobione, najpierw demodulator FM, a dopiero potem procesor sygnałowy obsługujący FM. No i filtry, filtry, jeszcze raz filtry.W bao jest jakiś prymitywny obwód wejściowy, w Icomach , Yaesu, Kenwoodach, Wouxunach są przynajmniej trzy
@astrodamus: jakbyś przeczytał to co napisałem ze zrozumieniem dostrzegłbyś, że napisałem że "tak wiem nie posiada on certyfikatu dopuszczenia" więc teoretycznie nie mogę go używać jednak, gdzie dowiedzieć się czegoś o sprzęcie krótkofalarski w tagu siłownia ? Raczej logiczne szukam opinii odnośnie baofenga a to gdzie on będzie używany to już sprawa drugorzędna nie napisałbym o OSP to byś się nawet nie przyczepił

TG-UV2 Plus


@wiecejszatana: Dzięki za merytoryczną odpowiedź
@Czapelek: to pisz o radiokomunikacji, radiostacjach, radiotelefonach, baofangach, a nie krótkofalarstwie, bo jeśli chodzi o bao i krótkofalarstwo jednocześnie to zamyka się między 144-146 i 430-440MHz, wszystko co poza tym nie ma z krótkofalarstwem nic wspólnego.
@wiecejszatana: Miałem dwa Baofengi a FT4X mam do dzisiaj także mam porównanie i różnica jest na pewno warta dopłaty 100zł. Mniej zbiera zakłóceń z eteru. Oczywiście zaproponowałbym bym coś innego ale widzę ze budżet mocno ograniczony.
@astrodamus: Słuchaj nie znam się na tym więc pytam a z wikipedii mogę się dowiedzieć, że krótkofalarstwo to "polegające na amatorskim nawiązywaniu dwustronnych łączności radiowych na wydzielonych pasmach radiowych – od fal długich, poprzez średnie, krótkie i ultrakrótkie do mikrofal, między krótkofalowcami za pomocą radiostacji" nie mam wypisanych przedziałów czestotliwości, dodatkowo krótkofalówka kojarzy mi się z krótkofalarstwem, a baofeng potocznie nazywany jest krótkofalówką czy nawet coś co może nie być krótkofalówką