Wpis z mikrobloga

@DocentZbik: Ostatnio na Tajwanie byłem pod koniec stycznia. Ale pracuję w tajwańskiej firmie i w 2019 spędziłem tam ponad 5 miesięcy na podróżach służbowych.
Zarobki - zależy czym się zajmujesz, może być na bogato, ale może też być bida z nyndzą. Klimat - zależy od części Tajwanu, ale ogólnie może być dość chłodno w zimie (około 10 stopni), w lecie maks około 30. Od czasu do czasu przejdzie tajfun, nic szczególnego.
@DocentZbik: Nie mam zielonego pojęcia, ale intuicja podpowiada mi, że raczej szału nie będzie. Tajwan ma bardzo silny sektor IT i przez to pewnie konkurencja na rynku pracy jest dość duża. Poza tym, akurat web/mobile nie kojarzy mi się z tą wyspą.
@DocentZbik:
Mieszkam na Tajwanie już prawie 5 lat. Tak w skrócie:

Plusy:
- Jak ktoś lubi ciepło i wilgotno to klimat, na północy od marca/kwietnia do końca listopada, na południu cały rok. Zima na północy jest nieprzyjemna, bo prawie codziennie pada, duża wilgoć i temp poniżej 15 stopni + brak ogrzewania/ocieplenia. Po kilku latach i przyzwyczajeniu organizmu do 32+ stopni zimy znoszę tu ciężej niż w Polsce (chociaż ja jestem ekstremalnym
- Bariera językowa i kulturowa – da się żyć bez chińskiego i znam ludzi, co tak żyją latami ale to męczy. Co do kultury to na początku myślisz, że w sumie nie są tacy różni (bo też piją coca colę i mają iPhony itp) ale po dłuższym czasie dostrzegasz te drobne różnice i one się składają w całość. Większość expatów których tu znam nie ma dobrych loklanych znajomych I raczej trzyma z