Wpis z mikrobloga

Nie podoba mi się przymuszenie w szkole do programu Microsoft Teams, moje dzieci są zmuszone do jego używania, szkoła (ponoć jednak urząd Kraków) utworzyły konta i dziecko ma się na nie logować. Konto jest z imienia i nazwiska + nazwa placówki szkolnej. Nie znam regulaminu MS Teams, bo nigdy nie zostałem z nim zapoznany. Czy placówka ma prawo wymagać od moich dzieci do użytku tego programu?

#prawo #edukacja #koronawirus #nauka #szkola #krakow
  • 34
@PajonkMondry: no raczej nie , możesz spróbować skontaktować się z Adamem Mazurkiem z Ogólnopolskiego Strajku Dzieci do szkół! i on może ci pomóc rozwiać wątpliwości. Pewne jest to, że jeżeli nie chcesz, żeby dziecko korzystało z lekcji zdalnych, jak i z tego programu, bo raczej ciężko będzie wymusić jego zmianę, to możesz złożyć podanie do dyrektora, i wtedy dziecko będzie mogło uczestniczyć w zajęciach w szkole. Nie ma prawa, które nakazywałoby
@PajonkMondry: nie wiem co można w tej sprawie zarzucić szkole, pewnie korzystanie z tego programu działa na zasadzie: używasz = zapoznałeś się z regulaminem. a jest jakaś konkretna kwestia, która cię martwi w związku z tym, czy po prostu to, że nie zostałeś poinformowany?
@Morritz: Administrator danych jest zobowiązany do udzielania informacji na temat podmiotów którym udostępnia dane osobowe i na jakich warunkach. Ma obowiązek zrobić to sam z siebie. Na każde żądanie równie ma obowiązek udzielenia informacji co gdzie i dlaczego się dzieje z danymi. Jak chcecie umowy itp to wniosek o udzielenie informacji publicznej
@PajonkMondry: A nie było tak, że te konta były tworzone przy okazji dostępu do dziennika elektronicznego? Gdańska Platforma Edukacyjna tak działa w każdym razie, jednym kontem sie dzieciaki logują do dziennika, teamsów, office 365 i innych usług
@Thsa: jak taki teams ma jedynie to imię i nazwisko, które i tak nie jest jako dane osobowe przechowywane tylko jest loginem, to podlega pod rodo czy nie? Bo ponoć samo imię i nazwisko nie wystarcza do zakwalifikowania. Te konta chyba nie należą do uczniów, tylko są przeznaczone do korzystania z nich, dobrze mówię?
@Morritz: Dane osobowe są wtedy kiedy można zidentyfikować osobę na ich podstawie, jeżeli masz zestawienie imię nazwisko +szkoła to w mojej ocenie możesz znaleźć taką osobę, więc imo są to dane osobowe= RODO działa.

To że są loginem nie ma nic do rzeczy w tym przypadku.

Ale tu jak zawsze wchodzi tozależyzm. Jak tam pani Grażynka ogarniająca dokumentację sobie to ogarnęła tak będzie, jak wszędzie z papierami.
@PajonkMondry: Może w mejlu ze zmianą hasła jest ew. Polityka prywatności i zasady przetwarzania danych. MS swoją droga niespecjalnie zbiera dane, także mogliście trafić gorzej. Słyszałem o lekcjach prowadzonych via Facebook we wczesnej podstawówce, z tym to ja tez bym miał problem akurat