Wpis z mikrobloga

Mirki, wracam z problemem mojej nieszczęsnej płyty MSI Z97 Gaming 3 i instalacją dysku #nvme na niej. Wcześniej nie widziała wcale dysku WD Blue SN550 1TB mimo wielu zastosowanych porad i samodzielnych prób. Kupiłem teraz dysk Crucial P2 1 TB PCI-E x4 Gen3 NVMe (CT1000P2SSD8) i "od strzała" wykrył go #windows10 zainstalowany na starym SSD Samsunga (SATA). Już się cieszyłem że po problemach - odpalam CrystalDiskMark i wyskakują mi wyniki niższe niż na Samsungu!!! Wiem, że mam linię M2 10Gbps, ale i tak przy takiej przepustowości powinno mi wypluć coś koło 800-900Mbps, poprawcie mnie jeśli się mylę. Zainstalowałem program Cruciala "Storage Executive" i przeskanowałem dysk ich selftestem - zero błędów. Zainstalowałem również sterownik Microna do kontrolera NVMe (jedyny jaki znalazłem) - bez efektu.

Na dniach planuję kupić adapter NVMe -> PCI-e, żeby wykorzystać maksymalny potencjał tego dysku (np. ten z #allegro https://allegro.pl/oferta/adapter-m-2-nvme-ngff-m-key-ssd-do-pci-e-x4-x8-x16-9000606540), ale męczy mnie, że i w obecnej konfiguracji powinien on działać dwukrotnie lepiej. Będę Wam wdzięczny za pomoc zarówno przy ogarnięciu bieżącej sytuacji, jak i w kontekście instalacji w/w adaptera (czy nie ograniczy mi GTX 1070 po OC itd.). Dodam, że oprócz karty graficznej, która siedzi w pierwszym slocie od góry, nie mam żadnej innej.
#elektronika #komputery #technologia #ssd #dysk #crucial #pcmasterrace #pytanie