Wpis z mikrobloga

z pomp:

- jaki budżet? 20-30 powietrzne, 30-no limit gruntowe
- marka ... LG, Panas, samsung, to półka średnia z powietrznych, steibel, mitsubishi jest top, nie widzę powodów aby dopłacać do znaczka bosch, czy valliant, w cenie półki średniej bym brał
- koniecznie wszędzie podłogówka albo ...
- pomyśl od razu o chłodzeniu ... może podłogówka + reku zadziała może nie,
- chłodzą i grzeją: klimakonwektory, pompy powietrze-powietrze, maty kapilarne
@leopolis: wszędzie podłogówka i prosta bez sterowników, buforów itp.

Pompa nie musi mieć rekordowego COP, ważne żeby utrzymywała moc przy niższych temp np Panssonic T-Cap
@zibizz1: przy podłogówce i prawidłowo dobranej pompie T-Cap nie ma sensu. To dobra pompa do modernizowanych domów z kalafiorami.

@leopolis: to tak jak pisałem, wybrałbym coś z LG, Panas, Samsung, jak masz więcej $$ to mitsubishi, ale najważniejsze, to znaleźć porządną firmą.
Do samej podłogówki, nie potrzeba bufora, nie zaszkodzi, pomoże, ale nie jest konieczny,

I naprawdę pomyśl od razu o chłodzeniu, bo może za kilka lat będziesz pluć sobie
@kuncfot: chodziło mi o to że masz np 2 pompy:
a) 7kW, COP(0/35) 4.0 koszt 25tys zł
b) 7kW, COP(0/35) 4.2 koszt 25tys zł

i pompy
a) przy -10 ma 6.6kW mocy
b) przy -10 ma 4,5kW mocy

a przy jeszcze niższej masz np
a) przy -20 ma 4kW mocy
b) przy -20 ma 2,5kW mocy

Zalecam wybrać a)
wymieniłem T-CAP bo to własnie pompa typu a) w przeciwieństwie np do
@leopolis: Jeśli myślałeś o firmie budotom to jest dobry wybór. Sam się nad nimi zastanawiałem ale padło na CNC. Jeśli zlecisz im montaż to na 100 % zamontują Ci panasa.
@leopolis: budotom - bardzo ok! siedzę na forum pomp ciepła i widzę ich realizacje ...

Temat chłodzenia - ile masz stopni tam gdzie teraz mieszkasz? Nie odczuwasz potrzeby chłodzenia latem?
W moim domu ( bez reku ) na poddaszu latem dochodziło do 30 stopni, na parterze do 26, w takie słoneczne gorące dni. Nie da się tak na dłuższą metę.
Wspominałem, że może chłodzenie podłogówką + reku. da radę wychłodzić do
@kubex_to_ja: wiesiek to dla mnie przepłacanie za markę. Jak będzie w cenie średniaków to ok.
Kieruj się ceną i SCOP, średnia półka pomp jest bez zarzutu. Wg.mnie Panas ma najbardziej rozbudowany sterownik, czyli dużo się dowiesz i sobie poklikasz :)
Chociaż wew. licznik energii przekłamuje o 20% :D ale to bez znaczenia.
@kuncfot: wiem, ale firmy chwala sie czym mogą jak im słabe SCOP wychodzi to chwalą się COP. CHodzi o to żeby nie ufać tym naklejkom i etykietą z mocą i COP/SCOP tylko przed ostateczna decyzją pobrać instrukcje z wykresami i samemu sprawdzić. Tak jak piszesz w T-CAP jest ograniczona moc więc tak naprawde kupujesz mocniejsza pompe niż to co widnieje w specyfikacji.

Ja mam spory dobrze ocieplonydom i przy -20 pompa
  • 0
@kuncfot szczerze nawet się nad tym chłodzeniem nie zastanawiałem. Mam klimę w tym roku założona i myślałem żeby ją brać z mieszkania ze sobą. Muszę obadac temat.