Wpis z mikrobloga

Planuje zaprojektować instalacje inteligentnego budynku dla własnego domu. Zastanawiam się który system wybrać. Zależałoby mi na dużej swobodzie w programowaniu funkcji i logicznych powiązań, ponieważ mam spore doświadczenie z pracy w automatyce, a popularne systemy jak KNX czy F&F nie wydają się oferować takich możliwości.

Możecie polecić jakieś alternatywne rozwiązania/systemy, na które warto rzucić okiem?

#inteligentnydom #automatyka #elektryka
  • 32
@DlaczegoNie3: rzuć okiem na grenton, jestem w podobnej sytuacji jak Ty (automatyka) i szukam również czegoś co pozwoli mi na sporą dowolność i jak na razie grenton wydaje się najlepszym wyborem (jest jeszcze ampio, ale stawiają na instalatorów - jak użytkownik nie możesz kupić ich produktów).
@DlaczegoNie3: Bierz coś na zWave. Jest bezprzewodowe, samoroutujace się pomiedzy urzadzeniami, jest ich mnóstwo, a do tego tanie i proste w konfiguracji. Masz do tego serwery jak Vera, czy vera w polskim brandingu - Fibaro. W vera na pewno możesz tworzyć właściwie dowolne sceny i programować na nich taką automatykę, jaką sobie wymyślisz.
@d4vid_: Systemy inteligentnych budynków posiadają dedykowane urządzenia jak ściemniacze do oświetlenia, których nie mają w ofercie producenci PLC jako zintegrowane moduły. Rozważam w ostateczności podłączenie standardowego sterownika PLC i oprogramowanie wszystkich funkcji, wizualizacji i zdalnego dostępu.
@michallus: jak zajmujesz się tym zawodowo to zainteresuj się grentonem, bo z tego co znalazłem to ma spore możliwość, włącznie z pisaniem skryptów LUA (łatwiejsza przesiadka z fibaro) + wspiera dodatkowo z-wave (można całkiem zapomnieć o fibaro).
@DlaczegoNie3: W Loxone masz dimmery RGB, wyjścia przekaźnikowe, wejścia cyfrowe i analogowe 0-10V, natywne integracje z Dali, DMX jeśli chodzi o oświetlenie (do tego KNX, Modbus,1-Wire,RS485,RS232 itd.). Do tego zaawansowana automatyka zacieniania szczególnie przydatna w przypadku posiadania żaluzji fasadowych, algorytmy uczenia w systemie ogrzewania, zintegrowany system SSWiN, kontrola dostępu z panelami NFC, dobrze zaprojektowane kontrolery naścienne (Touch Tree), zintegrowany system audio poprzez audioserver.
KNX jest programowany raz w trakcie instalacji przez montera i jest o rzędy wielkości droższy.


@TenTypZez: ale nie samym KNX-em człowiek żyje, jest multum systemów, dla mnie osobiście najważniejszą cechą systemu jest możliwość integracji tego systemu z urządzeniami, o których nie pomyślał producent
@knrwa123: Tej, ja dopiero widze że to nie ty jesteś opem, to co mnie to, przedstawicielem handlowym nie jestem żadnego z tych xd

btw zWave to półotwarty protokół i urządzenia produkuje pierdyliard różnych firm, więc tak, tą cechę zdecydowanie spełnia :P
@sawcioo: @DlaczegoNie3: HA mam u siebie w domu. Jak ma się czas i chęci to można zrobić dosłownie wszystko. Jedna malina i prawie 50 esp8266 z MQTT + Bramka Opentherm z nodoshop.nl głowice zigbee tuya 3.0, integracja z satelem, klimą gree i wszystko chodzi bdb. Tylko to jest wielka zbieranina różnych elementów. Od integry i ETHM-1 plus po chińskie gówna z Ali i własne wydumki DIY. Polecam majsterkowiczom, odradzam ludziom,