Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Nie mam konta ale bardzo chciałabym napisać do @shrimpface wsp eżeli jesteś młody, pracowity, ambitny - już opuść Polskę. Nic dobrego cię tam nie spotka. Lada moment dojdzie do gigantycznego kryzysu na rynku pracy. Będzie zapaść, ogromne bezrobocie, bieda z nędzą.

Wyjazd z Polski był najlepszą decyzją mojego życia. Wyjechałam razem z mężem w wieku 26 lat do Niemiec bez znajomości języka. Teraz po paru latach:
- za chwile dostaniemy obywatelstwo niemieckie
- mowie po niemiecku. Wystarczył rok intensywnej nauki na miejscu
- zarabiam w szpitalu dobrze ale mąż w #korposwiat to już zarabia niebotyczną kwote. Dziennie zarabia tyle co ja w wieku 25 lat zarabiałam w miesiąc w Polsce
- Udało nam się kupić mieszkanie oraz dom na wsi
- patriotyzm mamy głęboko bo co ten kraj dla nas zrobił. Beton na uczelni, Janusze wszędzie, brak rozwoju i same SSC. A wyjechaliśmy jak PIS doszedł do władzy, teraz musi być gorzej. Nic nie mieliśmy wcześniej a jakbyśmy zostali to byśmy mieli jeszcze mniej bo nie kwalifikujemy sie na żadną pomoc. Ani poniżej 26 roku życia, ani nie mamy dziecka, ani nie jesteśmy na rencie, ani nic.
- Terminy u lekarza są na za tydzień a nie za 2 i pół roku
- W niemczech nie mają dużego bezrobocia i żadna firma z która mamy kontakt nie ma zamiaru zwalniać pracowników. Mąż ma teraz jeszcze lepiej bo siedzi w domu, gra w kąkuter a pracy ma na 3 godziny dziennie. (tak, zarabia moją polską miesięczną pensje w 3 godziny...)
- Jako pielęgniarka nie mam 14 godzinnych dyzurów, w pracy pomimo pandemii jest świetna atmosfera, dużo sprzętu, większość pacjentów bardzo miła.
- auto, używany 3 letni SUV Volvo XC90 kosztował nas 3.5 miesiąca pensji netto. To samo auto w Polsce jest droższe o 30,000 tysięcy więcej. Przy poprzedniej pensji w Polscy byśmy musieli odkładać chyba z 4 lata by kupić to auto. A tak to odkładaliśmy pół roku.
- Polityka. Co by nie mówić o niemieckich politykach jak np. minister finansów (lol dla wtajemniczonych) to ich afery to kropla w morzu w porównianiu z #bekazpisu . Czasami jest aż wstyd bycie Polką gdy DW czy jakiś inny Zeitung pisze o LGBT-free, o aferach z maseczkami czy o zakazie aborcji.
- znajomi: trzymamy się głównie z niemcami, brytyjczykami i francuzami. Wszyscy są w porządku aczkolwiek niemcy są troche dziwni.
- jedyny minus to jedzenie... które jest droższe i gorsze. Nie ma takiego samego chleba czy mięsa co w Polsce. No ale co z tego jak przed pandemią jeździliśmy raz w miesiącu na zakupy do Polski?
- Ok jest drugi minus. Podatki są skomplikowane i wysokie :/

- Dalsze plany? Wyjazd do Szwajcarii, Kanady lub Norwegii po otrzymaniu obywatelstwa. Do Polski, jeżeli jeszcze będzie istniała, wrócimy może na starość.

#polska
#emigracja
#takaprawda
#niebieskipasek
#rozowypasek
#pracbaza

Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #5fb55845b34ca7000a1a83b6
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: Precypitat
Przekaż darowiznę
  • 8
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@AnonimoweMirkoWyznania: dobrze, że to napisałaś. Wielu ludzi bije się z myślami co dalej (ja też). Może ktoś się zdecyduje po kilku takich wpisach i w końcu wyjedzie i ułoży sobie życie w lepszym (??) miejscu. Może i ja dostanę natchnienie i wyjadę. Też planuje Niemcy
@AnonimoweMirkoWyznania: Wyjechalem teraz w wieku 20 lat, myslalem ze siano bedzie samo szlo. Troche sie zdziwilem jak sie okazalo, ze te cholerne wiekowki mi tak skrobia z wyplaty, do tego upieprzanie duzej czesci kasy przez agencje. Szukam teraz pracy gdzies indziej, tam gdzie trafie i bede zadowolony to osiade najprawdopodobniej na stale, uczac sie jezyka danego kraju. Mam nadzieje, ze za pare lat bede mogl sie pochwalic podobnym wpisem do twojego
tak, zarabia moją polską miesięczną pensje w 3 godziny..


@AnonimoweMirkoWyznania: trochę troll albo nie odliczyłaś 42% podatku, w niemczech są niższe pensje niż w stanach, a z amerykańską pensją typową dla IT w CA nie wyciągam nawet średniej krajowej dziennie

auto, używany 3 letni SUV Volvo XC90 kosztował nas 3.5 miesiąca pensji netto

@AnonimoweMirkoWyznania: to daje jakies 150k $ rocznie więc tym bardziej się nie dodaje z powyższym