Wpis z mikrobloga

Cześć, może ktoś będzie stanie doradzić, niestety brakuje mi wiedzy i doświadczenia w tych kwestiach.
W moim (nazwijmy to szumnie) projekcie, potrzebuję zasilić bateryjnie matę grzewczą 12V. Szukam sensownego źródła zasilania.
Szacuję że będę potrzebował gdzieś ok 100-150Wh, pomiędzy doładowaniem. Jakich akumulatorów użyć? Zależy mi dość mocno na masie, dlatego myślałem o jakiś litowych, tym bardziej że kwasowo ołowiowe raczej nie sprawdzają się w cyklu pracy naładowanie-rozladowanie(?). Ktoś jest coś wstanie polecić?
#elektronika #baterie #diy
Zawołam @SwiatBaterii
  • 9
@matkop89: w teorii pojemność 10-15Ah w praktyce pewnie z 15-20 oczywiście przy 12V a nie jak podają producenci powerbankow przy 3,6V, pakiet 3SxP gdzieś x zależy od pojemności ogniw oczywiście trzeba też dobrać max obciążenie pakietu. Ołowiowe też można rozładowywać tylko odpowiedniego przeznaczenia do głębokiego rozładowania
@wypokowy_expert: tak zakładałem że gdzieś pod 15-20Ah celować, tylko w jakiej technologii? Patrzyłem na akumulatory do motocykli Li-ion ale w opisany często jest napisane żeby nie używać jako banków energii a jedynie jako startowe. Skąd te obostrzenia?
tak zakładałem że gdzieś pod 15-20Ah celować, tylko w jakiej technologii?


@matkop89:

Jak zależy ci na masie to celuj w ogniwa 18650, bo z dostępnych na rynku mają najlepszy stosunek masy do pojemności.

Co do modelu ogniwa to zależy od prądu jaki przypadnie na ogniwo: do 3A i tanio to NCR18650B, do 6A NCR18650GA lub INR18650-35E, 6-12A to INR18650-30Q lub US18650-VTC6.
@eeemil: dzięki za podpowiedź, ale raczej poszukuję gotowego rozwiązania, nie chce składać ogniw. Właśnie czegoś w stylu akumulatora do motocykla, czy innej łodzi. Natomiast nie wiem czy mogę użyć lżejszych litowo jonowych odpowiedników, czy jednak muszę iść w ołowiowe głębokiego rozładowania. Bo masa rzędu 7kg za ołowiowy to dość sporo, a litowe podobne okolo2-3kg które w pełni akceptuję
dzięki za podpowiedź, ale raczej poszukuję gotowego rozwiązania, nie chce składać ogniw.


@matkop89:

Poszukaj firmy która sprzedaje ogniwa i oferuje ich pakietowanie, dostaniesz wtedy ofertę na zestaw: pakiet z zabezpieczeniem i ładowarkę.
Szukaj firm które robią pakiety do e-rowerów.
@matkop89: hej. Mogę dla ciebie zgrzać taki pakiet, zajmuje się zawodowo robieniem baterii do ebike i hulajnog ;)

Przy konfiguracji 3 ogniwa szeregowo 4 równolegle na ogniwach LG Mj1 pojemność wyniosła by 14 Ah (151 Wh) a zakres napięć 12,6V przy pełnym naładowaniu, 9V po rozładowaniu
Wydajnosc prądowa około 35A.
Waga: około 1KG, może nawet ciut mniej niż 1KG
Wielkość pakietu: około 6x12x8cm
Cena: 180zł sam pakiet + 40zl BMS, łącznie
@matkop89: Hej, jedyne co nam przychodzi na myśl z gotowych pakietów które mamy na stanie to baterie e-bike (z czego najniższe napięcie to 24V) lub akumulatory AGM. Niestety pierwsza opcja jest kosztowna a druga swoje waży, więc jeżeli zależy Ci na masie najlepiej będzie zamówić dedykowaną konstrukcję.