Wpis z mikrobloga

Mirki pomoc potrzebna!

Wraz z drugą połową po namysłach zdecydowaliśmy się na małe akwarium w domu. Sprzęt po części mamy wybrany ale oczywiście nie brakuje pytań, na które mam nadzieję pomożecie odpowiedzieć i coś doradzicie :).

Sprzęt

Planowany sprzęt to:

Akwarium: 60x30x30 (cm) 54L
Mata: zwykły polietylan
Filtr: Aquael FZN-2
Grzałka: Aquael Platinum Heater 75W
Oświetlenie: Aquael Leddy Slim Duo 16W Plant&Sunny
Wstępnie akwarium bez pokrywy (przynajmniej na czas dojrzewania), czy w dalszych etapach okaże się niezbędne?

Obsada

Obsada bardzo wstępna (zobaczę jak będzie z ułożeniem się akawarium i odczynami wody) poniżej.

2 x Pielęgniczka Ramireza (parka)
10 x Neon Innesa
4 x Otosek przyujściowy
5 x krewetka Red Cherry

Co do roślin. Myślimy nad tym co poniżej natomiast jesteśmy otwarci na propozycje (nie za dużo?).

Hemianthus Callitrichoides Cuba
Hemianthus Micranthemoides
Ludwigia Mini sp. Super Red
Hygrophila Polysperma 'Sunset'
Echinodorus Tenellus
Eleocharis Parvula
Limnophila Sessiliflora
Limnophila Aromatica

Pewnie dorzucę korzeń Red Moor Wood 30cm i jakieś mniejsze skałki.

Podłoże

No i tutaj zaczynają się największe dylematy. Kompletnie nie wiemy jak ugryźć temat jako amatorzy. Rozwiązań widzimy kilka, nie wiemy tylko, które się najlepiej sprawdzi w przypadku naszego przyszłego baniaka. Poniżej zestawy nad którymi myślimy.

JBL Manado + kulki torfowe jako nawóz
Darksoil Ichiban Normal
JBL AquaBasis Plus + JBL Manado

Od razu dopytam, w przypadku podłoża 2 (Darksoil) lub 3 (substrat + żwir) jak wygląda odmulanie? W różnych miejscach czytamy, że nie można, inne osoby piszą, że trzeba...

Nic jeszcze nie zostało zakupione więc jesteśmy otwarci na podpowiedzi co zmienić :).

Z góry dzięki za pomoc!

#akwarystyka #akwarium
  • 17
JBL Manado


@Ruski_Metanol: Podobno to podłoże strasznie lekkie jest i lubi sobie pływać po akwarium, miałem je kupować ale jak poczytałem to zrezygnowałem. W końcu zrobiłem aquabasis plus i na to zwykły żwir bazaltowy i na razie same pozytywne wrażenia ( ͡° ͜ʖ ͡°) a co do odmulania to raczej jak masz substrat pod żwirem to się nie odmula
@Ruski_Metanol fzn-2 nie miałem ale mam fzn-3 I nie narzekam, grzałki używam Aquael Ultra heater zobacz czy wygląd Ci odpowiada( uważam, że to świetne grzałki i fajnie wyglądają mam je w 3 zbiornikach) co do podłoża mam Tropica aquarium soil powder w 2 zbiornikach solo i rośliny pięknie na nim rosną( ładny czarny kolor). Co do obsady, szczególnie Otosków, to ryby stadne minimum 6 sztuk ( ͡º ͜ʖ͡º
@Ruski_Metanol co do pokrywy, jako osoba która pokrywy nie ma - polecam. 1. Nie odparowuje tak bardzo - rzadziej musisz po prostu dolewać 2. Mniejsze parowanie - mniejsza koszty ogrzewania, rzadziej włącza się grzałka 3. Chyba najważniejsze- nie kurzy się do akwarium, mniej syfu zbiera się na powierzchni.
Jako, że zaczynałem od małego zbiornika, gdybym zakładał pierwsze akwa jeszcze raz, mniejszego niż 120l bym nie brał.
Co do roślin- nie ma czegoś
@anotherguy: tak też myślałem. Będę się musiał zakręcić nad dorobieniem jakiegoś szkła na górę ze względu na ten filtr zewnętrzny, a wszystkie gotowe platstiki musiałbym ręcznie docinać :). Co do wielkości... Niestety na ten moment to max na co możemy sobie pozwolić. Co do krewetek to pewnie odpuszczę bo szkoda by się stały pokarmem ( ͡° ʖ̯ ͡°).

@Popo44 no to podłoże chyba już wybrane ʕ
@Ruski_Metanol mam jbl mando i samo podłoże po wcześniejszym wypłukaniu nie pływało w akwarium (to co miałoby pływać odpada na tym etapie). Lipa, że po posadzeniu zanim rośliny puszcza dobrze korzenie lubią po nocy wypłynąć, po 3-4 dniach był spokój.
@Ruski_Metanol:

ten filtr się nie nadaje, poszukaj używanego zewnętrznego filtra, którego można wypełnić mediami biologicznymi np. ceramika aquaela
belka fajna, ale w mojej ocenie za slaba, 2 takie lub od tego samego producenta 32W
grzalka jest zbedna jeżeli w domu masz powyżej 21 stopni a raczej masz, jeśli masz powyżej 23-24 to raczej pomysl o chlodzeniu
oczywiscie bez pokrywy, pokrywa to brzydactwo
co do podloza polecam dark soil, bedzie eksplozja glonow