Wpis z mikrobloga

pytanie do fizyka
1. z jaką prędkością musi jechać samochód żeby oderwać sie od podłoża
2. czy jeżeli samochód z prędkością N LECI nad powierzchnią, to czy ma większą energie kinetyczną od samochodu który z tą samą prędkością jedzie?
3. jak policzyć energie którą posiada samochód który kręcąc sie w powietrzu walnie tyłem w jakiś obiekt

całość zmierza do pytania:
jeżeli zrobić wyskocznie, i rozpędzić samochód, który w trakcie fazy lotu zacznie sie obracać z prędkością 3 obrotów na sekunde, to z jaką mocą #!$%@? w przechodnia (jak pewien znany piłkarz), i z jaką mocą musi go walnąć żeby ciało zostało dosłownie rozerwane (a nie rozcięte, albo dojdzie do uszkodzen wewnętrznych)
  • 5
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@RedveKoronny: samochody mają projektowaną aerodynamikę tak aby zwiększyć docisk więc w teorii samochód sam z siebie nie poleci bo im większa prędkość tym większy docisk
@RedveKoronny
1. Zależy od aerodynamiki samochodu
2. Kinetyczną taką samą, bo to mv^2. Co najwyżej ten lecący ma jeszcze dodatkową energię potencjalną, którą spadając może zmieniać na kinetyczną. Zauważ, że żeby lecieć coraz wyżej jego prędkość musi maleć (lub uzyskiwać dodatkową poprzez napęd, ale w locie koła nie działają)
3. Suma kinetycznej w ruchu prostoliniowym, kinetycznej w ruchu obrotowej i potencjalnej. mv^2+Iw^2+mgh

Do obliczenia zadania potrzeba dużo trudno dostępnych danych - jaka
@GOSTEKPL: napisałem program, przeciętny samochód wziąłem z google (masa ok. 1.8t, długość 4.2-4.9m). przyjąłem prędkość na poziomie 100km/h oraz obrót wokół geometrycznego środka, i wychodzi że człowiek stojący 100m od samochodu który stracił w ten sposób kontakt z nawierzchnią dostanie 1.7 meganewtona, ale przyjąłem sporo uproszczen (zwłaszcza w kwestii czy samochód w ogóle trafi, bo wg programu opada tak długo aż nie przekroczy 100m w osi poziomej, co oznacza że przy
@RedveKoronny xD najpierw poczytaj czym jest siła, a czym energia. Bo energię liczy się w Julach, a siłę w Newtonach. Po drugie łączna energia kinetyczna to mv^2 gdzie v to prędkość linipwa dodać ruchu obrotowego czyli Iw^2 gdzie I to moment bezwładności, a w to prędkość kątowa. A Ty jakoś dodałeś obie te rzeczy i to podpisane jako speed a potem wkleiłeś do wzoru na energię kinetyczną.
Dodatkowo nie wiem gdzie tu