Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@dahlem: ok, yebac brewkit ;) z jednej takiej puchy ok 10 l brzeczki ? Całą paczkę drożdży można dać na 10 l czy to za dużo ?
@cotrza jedna saszetka drożdży, to zazwyczaj na 20l (zależy też ile blg ma brzeczka), ale można przyjąć że na 10l można dać pół.
To zależy ile blg chcesz mieć startowe. Ja rekomenduje celować w 12-15° startowego, wtedy będzie spoko :)
Po prostu uważam że zbyt wiele rzeczy może pójść nie tak podczas zacierania


@dahlem: a ja uważam, że zacieranie to jeden z najprostszych etapów i nie ma co go demonizować - ani nie musisz dbać wtedy przesadnie o sterylność, ani nie trzeba przy tym stać nie wiadomo ile - mojej ostatniej warki nie podgrzałem nawet ani razu przez całą godzinę po wrzuceniu słodów, więcej zabawy jest wg mnie z wysładzaniem, ale
@Apocotokomu:
Polecam nie bawić się w ekstrakty tylko wjechać od razu na wysładzanie.

To: https://twojbrowar.pl/pl/akcesoria-piwowarskie/zestawy-sprzetowe/jestem-piwowarem-browar-domowy albo zestaw z innego sklepu zawierający to co tutaj. Plus oczywiście garnek który wszystko pomieści. Jak chcesz robić warki 20L to minimum 30L gar. Te zestawy są zazwyczaj bardzo podobne i różnią się tylko logiem sklepu na fermentorze. Polecam zainwestować w zestaw z dwoma wiadrami. Jak będziesz robił 1 piwo to polecam zrobić jakiegoś stouta bo
@cotrza: oj, źle się wyraziłem, nie chodziło mi o zacieranie "na lenia", tylko że przy zacieraniu maltozowym, raz zadana temperatura w zasadzie utrzymała się przez godzinę na tym samym poziomie, potem podniosłem na kwadrans na zacieranie dekstrynujące. Bardziej chciałem po prostu powiedzieć przez to co napisałem, że wbrew pozorom przy zacieraniu nie ma tak dużo roboty, można po prostu zagrzać wodę, wrzucić ziarno i iść na godzinę na kawę ;-)
Polecam nie bawić się w ekstrakty tylko wjechać od razu na wysładzanie.


@olcayn: Dlaczego? Dałem po dwa piwa gościom, którzy warzą z zacieraniem (długi staż). Ja jeszcze przerabiam kegi, więc warzę z ekstraktów i czasem do tego stosuję partial mash i nie byli w stanie odróżnić piwa warzonego z zacierania, od piwa z ekstraktów i tych z partial mash. Największą robotę, robią drożdże i odpowiednia temperatura fermentacji.
@vinmcqueen serio stary, daj spokój. Po co ma na początek inwestować w gary i chlodnice, skoro można osiągnąć spoko efekt. Niech najpierw się nauczy obsługi sprzętu, bo wyjdzie im warzenie 10h i się zrażą na początek. Plus to co wcześniej pisałem że fermentacja jest najważniejsza.
@wygibus wyżej w poście napisalem
@Apocotokomu: Jakie masz warunki do utrzymania temp?
Mus wg mnie, w co musisz się zaopatrzyć na start przy warzeniu z ekstraktów to:
-dwa fermentory (najlepiej przeźroczyste, będziesz widział co się w nich dzieje), jeden z kranikiem do rozlewu, drugi bez do fermentacji
- garnek najlepiej z 15l, w którym gotujesz jeden ekstrakt z wodą i chmielem
- coś do mieszania brzeczki w trakcie gotowania
- siateczka na chmiel, w której będziesz
@wygibus: Nie twierdze, że z ekstraktów nie da się zrobić dobrego piwa. Oczywiście, że się da. Natomiast po pierwsze ekstrakty ograniczają możliwości a po drugie to pójście na łatwiznę ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Największą robotę, robią drożdże i odpowiednia temperatura fermentacji.

No troche tak troche nie. Ja tam bym zaryzykował stwierdzenie, że przy pierwszym piwie największą robotę robi świadomość, że zrobiło się je samemu.
Ja tam bym zaryzykował stwierdzenie, że przy pierwszym piwie największą robotę robi świadomość, że zrobiło się je samemu.


@olcayn: zgoda, jeśli masz wszystko co potrzeba do uwarzenia piwa, obojętnie czy z ekstraktów, czy zacierania. Mówię nie tylko o sprzęcie, ale bardziej o wiedzy. A na pierwsze piwo najważniejszy jest plan działania, co kiedy i jak, by nie było niespodzianek.
serio stary, daj spokój


@dahlem: ej ale o co ci chodzi, czemu mnie znowu wołasz? Wyraziłem swoje zdanie, skomentowałeś i nie dyskutuję już z tobą ani OPem. Moje pierwsze warzenie było z zacieraniem, ani nie wyszło 10h zabawy, ani nie wyszło spieprzone więc nie demonizuj.

masz jakieś maty termiczne czy specjalistyczne gary że tak trzyma temp. ?


@cotrza: zupełnie nie, mam zwykły gar z nierdzewki 50l. Wszystkie poradniki pisały o
Jeśli chodzi o zestaw jestem piwowarem, to nada się na początek, bo to właściwie jednorazowa inwestycja, a później inwestowanie w surowce/ środki do czyszczenia i wiadomo - eksploatacja sprzętu z czasem = wymiana. Na indukcji da się warzyc, ale jak sam nie jesteś pewien, to nie podpowiemy czy warto ryzykować ( ͡° ʖ̯ ͡°) ekstrakty fajna sprawa, ale raczej podzielamy opinie, że zaciernaie nie takie straszne, więc jak