Wpis z mikrobloga

#kiciochpyta #budujzwykopem #remontujzwykopem #pompaciepla #rekuperacja #fotowoltaika

Witam Mireczki
Kupiłam dom w SSZ w którym planujemy trochę nowych technologii takich jak rekuperacja, pompa ciepła, fotowoltaika. Żeby zaoszczędzić miejsce na parterze chcielibyśmy pomieszczenie techniczne zrobić na stryszku nad garażem. Stryszek ma w najwyższym miejscu około 200-210cm wysokości.

Orientujecie się może czy damy radę postawić zewnętrzną jednostkę pompy ciepła (powietrze-woda) na fundamencie na zewnątrz, a wszystkie zasobniki na stryszku? Czy nie muszą być zachowane jakieś odległości/wysokości?
Takie samo pytanie co do urządzeń do rekuperacji i fotowoltaiki, nie orientuję się jeszcze co wchodzi w skład, na pewno jakieś falowniki i tak dalej, ale czy może wszystko być wrzucone na stryszek?
  • 19
@strach_na_wroble: od fotowoltaiki jest tylko falownik - oczywiście, pomyśl za wczasu o grubym kablu - falownik rozdzielnia. Rekuperator - oczywiście, ale musi być ocieplony, podobnie jak przewody.
Pompa na pewno może być na strychu, trzeba by spojrzeć jaki ma słup podnoszenia wody, ale jak nie da rady to sprawę załatwi inna mocniejsza pompka obiegowa.
Nowoczesne PC all in one są dość estetyczne i czasami ludzie je stawiają w łazienkach czy szafach
Mam PC PW i PV, wszystko się sprawdza, działa, to nie magia. Jak masz pytania to wal.
Reku, żałuję nie mam, ale interesuję się tematem.
@strach_na_wroble: może być Pompa wyżej, trzeba tylko zadbać żeby było któredy poprowadizc zasilanie i rurki. Zasobniki na cwu najczeście jsię robi pionowe, ja mam 185litrów, wiec malutki, ale przy powietrznej w mrozy może być za mały i zaleciłbym większy i wtedy nie wiem jaką ma wysokość taki zbiornik. Na pewno jednostka "all in one" odpada ale i tak ludzie takiej nie wybierają bo boja sie o trwałość zbiornika
@zibizz1: Czemu all in one odpada? Odpada na takim stryszku?
Właśnie rozmawiałam z Panem z firmy i on twierdzi że skłaniają się coraz bardziej ku all in one, bez zasobników. Na taki byśmy spokojnie na parterze wygospodarowali miejsce, ale chętnie bym się więcej dowiedziała na ich temat zanim się spotkamy z panem z firmy
@kuncfot: Ja sobie kalkulowałem rekuperację i wyszło mi, że jest nieopłacalna. Tzn. oczywiście się zwróci (jak nic się nie zepsuje po drodze) ale za około 15-20 lat. Masz jakieś inne dane, bo jestem ciekaw?
@fuck_yeah: ja jestem przekonany, że się nie zwróci. Ale tu nie chodzi o ekonomię a higienę.
Po co budować nowoczesny, szczelny dom, żeby go potem dziurawić bo nie ma powietrza?

@matti1231: u mnie chcieli na strychu, mówili, że ma być dostęp powietrza a temperatura ma mniejsze znaczenie. Finalnie wylądował w garderobie.
@strach_na_wroble u mnie ma montaż czeka powietrzna PC z wbudowanym zasobnikiem 230l
Wielkość jednostki tak jak ktoś tu pisał to około 180x60x60. Podpinam tylko rury od ogrzewania, od CWU i nic więcej nie muszę kombinować na zewnątrz, wszystko jest zabudowane w jednym urządzeniu.
Zbiornik jest z nierdzewki, Więc z żywotnością nie powinno być problemu
@strach_na_wroble ja właśnie kupuje dom w stanie deweloperskim z super działką, która mocno mnie przekonała i właśnie chce założyć rekuperacje i mam dylemat. Czy prowadząc przewody wentylacyjne na poddaszu można wiercić w stropie (wylany żelbet)?
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Lukpat: nawet trzeba, rekuperację prowadzisz w posadzce stropu (tj. w suficie nad parterem) i na dół do pomieszczeń wyprowadza się tylko anemostaty. Te przewody nie są duże i pojedyncze otwory nie osłabią Ci konstrukcji.