Wpis z mikrobloga

Pompa ciepła powietrze woda z kominkiem powiedzcie mi jak. Wszyscy fachowcy z ktorymi mialem doczynienia mowia ze sie nei da ze skomplikowany plaszcz wodny ze to nie dziala
#budujzwykopem
  • 18
jestem na etapie budowy domku zastanawiam sie nad dodatkowym zrodlem ciepla (nie za miliony) mianowicie, chodzi o podlaczenie kominka aby ugrzal domek wraz z cwu
@nopee: kominek z płaszczem podpinasz do bufora ciepła którym jest zbiornik wody do 1000l następnie ten zbiornik oddaje ciepło na instalację. Tak to powinno wyglądać w teorii, praktyka pokazuje, że aby to działało jak trzeba, sporo czasu zejdzie nim tym kominkiem podgrzejesz ten bufor ciepła. Ale jest to jedyne rozwiązanie mające sens. W jakieś systemy kanałowe, rozprowadzenie ciepłego powietrza z kominka się nie baw jeżeli nie chcesz non-stop malować pokoi, kombinować
@nopee: musiałbym zgłębić bardziej swoją wiedzę, nie mam tutaj bufora ciepła w ogóle chyba, że pompa ciepła robi za takowy. Masz gdzieś opis szczegółowy do tego rysunku?
@Crow7422: sporo ludzi jak widzi cenę kominka z płaszczem, kupuje zwykły kominek i robi rozprowadzenie ciepła to pomieszczeń. Zwykłe są to rury spiro lub podobne które idą do każdego pomieszczenia w budynku. Problem z tym jest syf jaki się robi w okół wylotu ciepłego powietrza. Powód jest dość prozaiczny, temperatura powietrza która wylatuje z tych otworów jest na tyle duża, że kurz w okolicy tych kratek ulega spaleniu przez co masz
Dobrze wiedzieć, mam tego typu rozprowadzenie 9 lat i nic takiego nie występuje.


@Crow7422: widocznie jest wiele zmiennych które sprawiają, że się tak dzieje, ja to widuje jednak u ludzi, praktycznie u każdego kto ma takie rozwiązanie. Może oni nie mają filtrów a Ty masz? Nie wiem naprawdę z czym to jest związane, co jest tego powodem.
@nopee: wymiennik ciepła to najprostsze rozwiązanie. Bufor tylko jeśli chciałbyś dużo grzać kominkiem i mieć jakiś komfort cieplny, ale to i tak lepiej z wymiennikiem, żeby nie grzać bufora pompą...
@nopee: Da się ale to bez sensu. Koszta duże bo skomplikowany układ bardziej plus bufor jakieś 500 litrów to minimum.

Pomijam już kwestie braku opłacalności samego kominka, bo trzeba by palić w nim minimum 2-3 razy w tygodniu by sie opłacał go montować.