Wpis z mikrobloga

bo Jan III Sobieski


@loczyn: Mam w dupie wojenkę o wkład cywilizacyjny, ale uważanie że XVIIwieku Turcja była w stanie podbić Europę to wielkie XDDDD. Wojna pomiędzy Austria a Turcja to tak naprawdę epilog dwustuletniego konfliktu Francji z Habsburgami, który ci drudzy przegrali min w trakcie wojny trzydziestoletniej. I tylko dlatego już bardzo słaba Turcja, była w stanie oblegać stolicę jeszcze bardziej rozbitej Austrii. O sole Turcji chyba najlepiej bawić swiadczy
  • Odpowiedz
@Klimbert:

Świat? Lepszym miejscem? O czym ty mówisz dobry człowieku?
Wszędzie gdzie pojawiały się "białe diabły" (popularne określenie europejczyków przez inne nacje), dla ludności tubylczej oznaczało to tylko podbój, śmierć, choroby, wyzysk i niewolę.
Może wyjdź ze swojej bańki informacyjnej i pogadaj z kimś spoza europy (i USA) na temat jak widzą zachodnią cywilizację.
  • Odpowiedz
@loczyn: Jan Sobieski, który przy okazji miał za sobą niemiecką armię, a Turcy nie mieli zbytnio szans na zdobycie Wiednia z taką presją ( ͡° ͜ʖ ͡°) Ale URATOWAŁ EUROPĘ!!! przed stosunkowo tolerancyjnymi osmanami


@Ravan: Bardzo tolerancyjni osmani ;)
Widac obecnie „pokłosie” tej tolerancji
  • Odpowiedz
Jan III Sobieski


@loczyn: xDDD no i jaki ma on wpływ na dzisiejszą europę? Czy to jakiej muzyki słuchamy to wynik muzycznych wyborów Jana. Czy może to jakimi samochodami jeździmy?
@Ravan: nawet gdyby zdobył, to tylko dlatego, że Francja im na to pozwoliła. Osmanowie paredziesiąt lat później od każego dostawali już #!$%@? w Europie.

@JakovKarnic: Samo przebywanie religii, kultury badz systemu wcale a wcale nie ma wplywu na lokalna
  • Odpowiedz
@JakovKarnic: To bicie konia przez patriotów do I RP, też zabawne, biorąc pod uwagę, że w ciągu ostatnich 500 lat statystycznie najlepiej żyło się Polakom w zaborze niemieckim i dzisiaj kiedy Polska goni zachód za unijne pieniądze ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Piszę znowu, bo wcześniej pomyliłem wpis pod którym był wątek o Sobieskim.
  • Odpowiedz
@loczyn: No i wykazujesz się elementarnym brakiem wiedzy z zakresu tematu, o którym się wypowiadasz. Tak, system w jakim funkcjonowało państwo Osmanów pozwalał na niezwykłą w tamtym okresie tolerancję religijną i praktycznie całe Bałkany wyznawały sobie co chciały, podobnie jak osmańska część Węgier, pomimo bycia częścią składową imperium i pomimo częstych buntów ¯\_(ツ)_/¯ Także nawet jakby Osmanowie zdobyli Wiedeń, Austrię, Polskę, #!$%@? wie co jeszcze, to na 90% do dzisiaj te
  • Odpowiedz
Przynajmniej nie trzeba dziękować kolorowym, widzę, ze lewactwo szybko podłapało przynętę ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
i co teraz mam ci wymieniać setki Polaków, którzy w jakiś tam sposób przyczynili się do rozwoju cywi;izacji a ty będzięsz mi mówił, że ten to francuz a ta to emigrantka?


@VrubeL: To na takiej zasadzie pewnie znalazłoby się sporo osób afrykańskiego pochodzenia, którzy przyczynili się do rozwoju cywilizacji, chociaż to zależy też co rozumiesz pod tym terminem. Natomiast prawda jest taka, że jeszcze w zeszłym wieku uchodziliśmy za untermenschów, którzy
  • Odpowiedz