Wpis z mikrobloga

#ogrodnictwo #domowyogrod #warzywa #uprawiajzwykopem #dzialka #diy #zieloneidahoo #wino #winnica

Pierwsza podniesiona grządka na działce już stoi, jeszcze 4 kolejne muszę złożyć i wypełnić ziemią.

Pojemność grządki to 360l, ale wyspałem tam 12 worków 50l ziemi ogrodniczej i kilka wiader zrębków ¯_(ツ)_/¯

Pod zrębkami posadzony czosnek Harnaś.
Idahoo - #ogrodnictwo #domowyogrod #warzywa #uprawiajzwykopem #dzialka #diy #zielonei...

źródło: comment_1603012142dROqvklHERcDcnYhShaS8K.jpg

Pobierz
  • 11
@januszfleciarz no ja na przykład jestem gruby i nie chce mi się schylać ;)

A tak serio to możesz sobie zrobić w ten sposób grzadke idealna pod dane warzywo/owoc dobierając podłoże do rośliny.
Z kolejnych plusów: działka jest mocno zaniedbana, a przekopanie 300 metrów szpadlem to nie taka prosta rzecz. Grządke ustawiam sobie na trawie, przykrywam trawę agrowłókniną i nie przejmuje się kopaniem. Grządki nie trzeba też co chwile przekopywać, bo się
@Idahoo: pomysl zeby dac na jakiejs podbuduwce z kostki, cegly cokolwiek zeby oddzielic od ziemi. do srodka polecam siatke plastikowa na krety i inne nornice. od srodka drewno mozesz zaimpregnowac olejem lnianym, z zewnatrz jakąś zwykła mało toksyczną lazurą do drewna - zawsze to troche dluzej wytrzyma i ladniej wyglada.

od siebie polecam zastanowienie sie nad square foot gardening - ja uzywam i polecam, jest duzo tabelek z podzialem siewek na
@pablo397 od spodu jest agrotkanina 70 g/m^2, liczę że wystarczy

O uprawie kwadratowej muszę poczytać, kojarzę temat ale nie wchodziłem w to zbyt głęboko
@januszfleciarz: podobno szybciej przesycha i trzeba dbac o podlewanie


Dlatego należy takie grządki ściółkowac trawą/zrębkami/kartonami/liśćmi/kompostem. Ściółka pomaga ograniczyć parowanie i zatrzymuje więcej wody w ziemi.
@mayek: Zasadziłem czosnek, jest w tej części, która przykryta jest zrębkami drewnianymi. Czosnek, żeby można było zebrać ząbki, należy posadzić jesienią poprzedniego roku - jeden ząbek wypuści kiełek i korzenie, przezimuje, a w przyszłym roku zbiera się główkę z kilkoma ząbkami. Jak się wsadzi czosnek na wiosnę, to zbiera się go pod postacią jednej sporej cebuli.
@januszfleciarz: ja podniosłam na próbę bo mam nornice w ogrodzie. Na spód dałam siatkę na nornice i zobaczymy czy to się sprawdzi. Jeśli tak to w kolejnym roku zrobię więcej takich grządek, jak nie to rozłożę całość rozgarnę ziemię i koniec eksperymentu