Wpis z mikrobloga

Ciekawostka:
Prawie 9 lat temu potrzebowałem policzyć moment dipolowy 1,2,4-triazolu do doktoratu. Zrobiłem to na serwerach Wrocławskiego Centrum Sieciowo-Superkomputerowego. Zrobiło to za mnie 8 procesorów i 14 GB pamięci RAM w czasie około 4 minut. To był wtedy kosmos. Na swoim ówczesnym bieda-komputerze szłoby mi to kilka dni (może godzin). Dzisiaj, po prawie 9 latach z ciekawości puściłem to obliczenie na swoim i7 10700k. 8 rdzeni, 16 wątków, 5.0 GHz każdy. Do tego 16 GB pamięci RAM 3866 MHz CL 16. Czas potrzebny do wykonania tych samych obliczeń: 38 sekund. Mam w domu centrum sieciowo-superkomputerowe XD.
trochę #pcmasterrace
trochę #chemia
trochę #nauka
trochę #ciekawostki
youmimicanski - Ciekawostka:
Prawie 9 lat temu potrzebowałem policzyć moment dipolow...

źródło: comment_1602948474zErNzDEreX4VoDMUZlQTYY.jpg

Pobierz
  • 65
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@wolodia: 99.9% algorytmów we współczesnej chemii kwantowej jest CPU bound i włączenie HT powoduje niejednokrotnie degradacje wydajności.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 4
@youmimicanski: Wujek robił fajne niebieskie kryształki, ale niestety zmarł na raka i zabrał recepturę do grobu (miał pomocnika, ale zapadł się pod ziemię). Dałoby radę odtworzyć jakoś proces produkcji? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@youmimicanski: jak robiłem pracę magisterską to musiałem liczyć rozchodzenie się fali elektromagnetycznej.
Liczyłem na superkomputerze Hitachi ze specjalną magistralą pomiędzy 8 procesorami.
Kumpel wtedy kupił Athlona 1GHz i u niego było 4x szybciej na jednym wątku..
  • Odpowiedz
A ja mam pytanko do Panów - ja to typowy eksperymentaor jestem i to SERSie. Może potraficie polecić mi coś co pozwoli wykonywać obliczenia DDA (discrette dipole aproximation) i pokazywać je w formie graficznej?
  • Odpowiedz
@youmimicanski

robiłeś doktorat i niewiele pamiętasz??

wsiadłeś mi na ambicje. To co liczyłem 38 minut na WCSS, teraz policzyłem w domu w 15 i był to właśnie sprotonowany 1,2,4-triazol z uwzględnieniem orbitali "p" i "d". To taka ulepszona i powiększona baza do obliczeń. Uwzględnia polaryzację molekuł.

W sensie jakiś bimberek chciałeś robić tak ?;)
;)
  • Odpowiedz
@SkrajnieZdegustowany: kosztuje od 1000$ do 40 000$ w zależności od tego kim jesteś i czego potrzebujesz.
Tutaj cennik Ja używam starej wersji, która teraz nie jest już dostępna nawet. Została mi się po doktoracie. Algorytm jest taki, jakiej metody używasz do obliczeń. Ma zaimplementowane wszystko co na tamten dzień nauka wiedziała o chemii kwantowej.
  • Odpowiedz