Wpis z mikrobloga

zamiast powitania słów #porannaporcja czarowników

Czarownik (Seleucidis melanoleucus) – gatunek średniej wielkości ptaka z rodziny cudowronek, jedyny przedstawiciel rodzaju Seleucidis. Występuje endemicznie na Nowej Gwinei. Niezagrożony wyginięciem. Wyróżnia się następujące podgatunki: S. m. melanoleucus występujący w zachodniej, południowej i wschodniej Nowej Gwinei oraz na wyspie Salawati; S. m. auripennis którego stanowiska odnotowano w północnej Nowej Gwinei, od rzeki Mamberamo po Ramu. Czarownik żywi się owocami, w szczególności pandanów. Prócz tego zjada pokarm zwierzęcy, głównie stawonogi, ale i małe żaby i jaszczurki, oraz nektar. Zdaje się, że zjada tyle samo owoców co innego pokarmu. W trakcie żerowania zwinny, zwisa głową w dół, przeszukując dziury w gałęziach. Przyłącza się do stad mieszanych innych cudowronek oraz fletowców - Pitohui (wilgi). Bardzo płochliwy.

#zwierzeta #ptaki #zwierzaczki

z rodziny Cudowronek (Paradisaeidae) w porcji były już: rodzaj Cicinnurus (Latawiec), rodzaj Astrapia, Flagowiec(Semioptera wallacii), rodzaj Parotia (Szceściopiór), Wstęgogłów (Pteridophora alberti), Cudowronka krasnopióra (Paradisaea raggiana)

fot. Peter Ericsson

fot. Arco Huang

fot. Arco Huang

fot. Tim Laman

fot. Tim Laman

fot. Tim Laman

fot. Kong K S

fot. Kong K S samica

fot. Kong K S samica

fot. Barry Zee

fot. Markus Lilje

fot. Sheau Torng Lim

fot. David Beadle

fot. Kong K S
likk - zamiast powitania słów #porannaporcja czarowników

Czarownik (Seleucidis mel...

źródło: comment_1600232634SsuarBYbxUwdTLXeGAlkSt.jpg

Pobierz
  • 11
@Asarhaddon: nazwy funkcjonują równolegle. Wydaje mi się, że przynajmniej od lat 90. nazwa Cudowronki (dla rodziny Paradisaeidae) funkcjonowała w polskiej systematyce gatunków. Nigdy jednak nie śledziłem zmian, więc pewności (odnośnie swoich odczuć) nie mam.