Wpis z mikrobloga

@garlicsauce: Powiedz swojej wojowniczce o sprawiedliwość społeczną, że odpowiedź:
"Wytwarzanie produktów/usług społecznie pożyteczne"
Na pytanie
"Jeśli inwestowałby Pan/Pani w fundusz SRI, które pozytywne (wyróżniające) kryteria doboru spółek byłyby dla Pana/Pani ważne w skali od 1 do 5 (1 - mało ważne, 5 - bardzo ważne)"

Jest bez sensu bo rozumie się to samo przez się. Inwestuje się po to by zarobić a żeby zarobić trzeba inwestować w firmę, która zarabia. Jak
  • Odpowiedz
@garlicsauce: @PanDzikus: Pan Dzikus ma rację, niezależnie kto jak ją będzie bajerował. W inwestowaniu chodzi tylko i wyłącznie o zysk. Co najwyżej, jeżeli ktoś widzi szanse w jednej "etycznej" i drugiej "zwyczajnej", jeżeli ma taką potrzebę inwestuje w tą pierwszą.

Polityka wydawania pieniędzy na inne rzeczy od mogących przynieść zysk, ZAWSZE odstrasza, w przypadku trudnej sytuacji, jest ryzyko pomieszania priorytetów. Czy wahania przed ucięciem zbożnych kosztów.

Firma to powinna być
  • Odpowiedz
Zresztą zbliżenia i pomieszanie ról, organizacji pozarządowych z korpo, może (dobra, nie ma się co oszukiwać, bez może), rodzić szereg patologii, w postaci wypaczania efektów badań, statystyk.

Ewentualnie pieniądze które zamiast przeznaczyć na pensje w krajach 3 świata, przeznacza się na kampanie medialne i różne dziwne organizacje. Fasadowa etyka.

Regulacje mają sens, jeżeli są nakładane przez organy jak najmniej związane z dużymi firmami, a nie przez organizacje które żyją z tych firm.
  • Odpowiedz
@garlicsauce:

Planując swoje inwestycje, który z wymienionych horyzontów czasowych najczęściej bierze Pan/Pani pod uwagę? *

W sumie odpadłem po tym pytaniu, mam specjalnie kilka portfeli - niektóre bardzo długoterminowe (30+lat) a niektóre na krótszy zysk a tu pytanie zamknięte :|
  • Odpowiedz
@PanDzikus: nie mogę się zgodzić z Twoim wywodem. Poza zdolnością zrozumienia przeczytanych zdań warto też pochylić się nad kontekstem tego co czytamy. Ankieta dotyczy SRI - inwestowania społecznie odpowiedzialnego, które nie jest wymysłem mojej różowej a pojęciem obecnym w inwestowaniu.
W tym kontekście "produktem/usługą społecznie pożyteczną" będą np spółki z sektora OZE, ale taki TikTok, który mimo że zarobił 3 miliardy zielonych (więc zgodnie z Twoją definicją jest społecznie pożyteczny) nie
  • Odpowiedz