Wpis z mikrobloga

@taki_tam_ktos: Na przemowie generała to miałem szklanki w oczach.

"Männer, es war ein langer Krieg. Es war ein harter Krieg. Sie haben tapfer und stolz für Ihr Land gekämpft. Sie sind eine besondere Gruppe. Sie haben ineinander eine Verbindung gefunden, die nur im Kampf unter Brüdern besteht Sie haben Fuchslöcher geteilt, sich in schrecklichen Momenten festgehalten. Sie haben den Tod gesehen und zusammen gelitten. Ich bin stolz darauf, mit jedem
wojna - @takitamktos: Na przemowie generała to miałem szklanki w oczach.

"Männer, ...
@wojna: Scena z rozstrzelaniem jeńców po rozdaniu papierosów też mocna.

Zabierając się za ten serial w sumie spodziewałem się kolejnego tworu, gdzie amerykański żołnierz jest heroiczny i nieskalany. A dostałem zastraszenie, choroby psychiczne, śmiertelny pech (odbezpieczona parabelka w kieszeni), śmierć na każdym kroku i obraz wojny brzydkiej, strasznej, nieludzkiej... scena jak wchodzili do obozu też ciarki wywołuje.
@anthoris @taki_tam_ktos: A ja również polecę książkę "Poza Kompanią Braci", którą napisał Major Dick Winters. Świetne uzupełnienie książki i serialu. Są to jego wspomnienia, pomieszane ze wspomnieniami innych ze 101 Dywizji. Dużo wątków rozciągniętych - na zachętę powiem, że ludzie tak nienawidzili kapitana Sobela, że na jednych ćwiczeniach, gdy udawał rannego, medycy podali mu narkozę, a gdy się obudził miał rozcięcie jak po wycięciu nerki. Oczywiście nikt nie potrafił wskazać, którzy