Wpis z mikrobloga

Szanowne Mireczki, jakimś cudem udało mi się ukończyć mój pierwszy programistyczny projekt!

Wersja TLDR:
Zrobiłem grę logiczną w stylu picross (aka nonogram) na Androida, będę wdzięczny za każdą opinię!
-----
Dostępna w sklepie Play, a także jako „niezależny” plik apk (trzeba wybrać właściwy dla swojego telefonu). Kod źródłowy również udostępniam (tu też więcej screenshotów).
----
Zasady:
Gra toczy się na planszy o wymiarach 10x10 pól, celem gracza jest odkrycie ukrytego chińskiego znaku poprzez zaznaczanie pól zgodnie z podpowiedziami z boku i na górze planszy. Np. podpowiedź przy rzędzie „3 2” oznacza, że w danym rzędzie (patrząc od lewej) jest 0 lub więcej pustych pól, 3 pola do zaznaczenia z rzędu, minimum 1 puste pole, 2 pola do zaznaczenia tuż obok siebie i na koniec znowu 0 lub więcej pustych. Gdy gracz odnajdzie wszystkie prawidłowe pola, gra się kończy.
Pojedyncze naciśnięcie to zaznaczenie pola jako prawidłowe, podwójne naciśnięcie lub przytrzymanie pola to postawienie krzyżyka – krzyżyki nie są niezbędne do ukończenia, ale ułatwiają zadanie, gdyż bronią nas przed przypadkowym naciśnięciem i utratą życia, a także ułatwiają zorientowanie się w sytuacji.

Wersja wylewna:
Bardzo dobrze bawiłem się robiąc tę apkę, nie jest to może (nawet na pewno) produkcja najwyższych lotów, lecz podczas produkcji nauczyłem się bardzo wiele i to dużo efektywniej niż czytając poradniki itp. Samo zrobienie tej aplikacji we Flutterze zajęło mi odrobinę ponad miesiąc, wcześniej również przez miesiąc robiłem mniejsze i prostsze aplikacje śledząc tutoriale. Profesjonalista pewnie zrobiłby coś takiego w 2 dni, ale dla mnie, pod wieloma względami technologicznego analfabety, było to znaczne wyzwanie - zwłaszcza stworzenie interaktywnej i "nie-aż-tak-zasobożernej" planszy oraz połączenie z Firebase, by przechowywać progres gracza (opcjonalnie). Programowania uczę się w wolnym czasie od lutego i, choć nie zamierzam raczej zajmować się tym zawodowo, nigdy nie czułem się tak podekscytowany żadnym swoim hobby, żałuję, że tak późno zdecydowałem się robić coś w tym kierunku - gorąco polecam!.

Będę naprawdę bardzo wdzięczny za każdą opinię na temat mojego projektu, zarówno produktu końcowego, jak i kodu. Na pewno nie spełnia wysokich standardów, chciałbym więc wiedzieć w jaki sposób mógłbym poprawić i apkę, i siebie z przyszłości, bym nie popełniał tych samych błędów. Bardzo ciekawi mnie, co sądzicie o designie, płynności działania, wygodzie podczas korzystania i, co najważniejsze, czy w ogóle działa.
Jednocześnie chciałbym bardzo zachęcić (jeśli ktokolwiek dotrwał do tego miejsca) do tworzenia własnych projektów i do Fluttera. Pewnie nie do wszystkiego się nadaje, pewnie jest zbyt ograniczony dla profesjonalistów, ale dla takich amatorów (którzy pchają się do zabawy) jak ja jest wręcz idealny, bardzo intuicyjny i łatwo sprawić, „by to wreszcie zadziałało”. Dołączam też screena, więcej w linkowanym na górze repozytorium na githubie. Z góry naprawdę wielkie dzięki dla każdego, kto choć rzucił okiem!

#flutter #naukaprogramowania #chwalesie
Pobierz
źródło: comment_1599492624Okcd1QQUabkuJ1riBEtdwH.jpg