Wpis z mikrobloga

Ekran błyszczący- jedno z najgłupszych "wynalazków" dzisiejszej elektroniki.
Kiedyś wszystkie czy prawie wszystkie ekrany płaskie w laptopach czy monitorach posiadały matową powłokę. Natomiast jak kupowałem jakieś 7 lat temu swój komputer musiałem się nieźle nagimnastykować by kupić taki co spełniał moje wymagania i miał matowy ekran.
Ekran błyszczący jest po prostu czymś totalnie bezsensownym. Nawet jeśli światło w pokoju jest niewielkie to i tak widać przeszkadzające refleksy na ekranie. Ekran błyszczący sprawdza się jedynie w całkowitej ciemności. Jedyną korzyścią z posiadania ekranu błyszczącego jest tylko rzekoma lepsza jakość kolorów, ale moim zdaniem różnica (jeśli jest) jest marginalna, natomiast wady ekranu błyszczącego (w porównaniu do matowego) są bardzo duże.
Wszystkie ekrany w monitorach/laptopach powinny być matowe.

#komputery #elektronika #ciekawostki #technologia #laptopy #monitory
projektjutra - Ekran błyszczący- jedno z najgłupszych "wynalazków" dzisiejszej elektr...

źródło: comment_1599296128dt2H6EwXW5Of40hSXQmNkd.jpg

Pobierz
  • 56
@projektjutra: Nie powinny. Ekrany błyszczące mogą być cieńsze i ze względu na swoją budowę faktycznie mają lepszy kontrast (w zasadzie po prostu lepiej przepuszczają światło). Są dobrym rozwiązaniem do pracy w zaciemnionych miejscach. Prawdą jest, że na dworze się nie sprawdzają. Dlatego porządne laptopy można kupić zarówno z ekranem glare (błyszczącym) jak i matowym. Tylko trzeba kupować porządny sprzęt a nie tanie gówno :)
@Hershel bo tabletopodobne i inne mają ala szkło więc ono jest błyszczące. Wszystkie dotykowe to samo. Usuń te co wymieniłem i apple i większość takich Pro ma matowe.
@projektjutra: Celowo zrezygnowali z matowych ekranów. Po pierwsze przy retinie ograniczałyby efektywną rozdzielczość, po drugie zmienili sposób łączenia panelu lcd z szybą którą masz na wierzchu. Pozwoliło to po zastosowaniu warstwy anti-glare znacznie zredukować odbicia które były w poprzednich modelach z błyszczącą matrycą.
@osdpl: ale tabletopodobne są jedynie MS Surface. Jak je usunę to nadal będzie 65 do 23 dla błyszczących. A macbooki to akurat najpopularniejsze lapki biznesowe na świecie więc nie widzę powodu, żeby je usnąć tylko dlatego, że generują twój ból dupy ¯\_(ツ)_/¯