Wpis z mikrobloga

Byłem ostatnio ze swoją kolumbryną w Bieszczadach i postanowiłem poobserwować i zarejestrować parę obiektów głębokiego nieba. Na pierwszy ogień poszła mgławica Pierścień M57 (pierwszy raz robiłem lucky imaging 1000 klatek po 250ms). W sumie trochę niedociągnięć w obróbce jest, szczególnie z tłem (brak jakichkolwiek klatek kalibracyjnych, które powinienem zrobić), ale bardzo podoba mi się skala obrazu i widzę, że to może być ciekawa opcja dla zestawu Synta 16 i ASI290.


#astronomia #astrofoto #kosmos #mactrixpoleca
Pobierz mactrix - Byłem ostatnio ze swoją kolumbryną w Bieszczadach i postanowiłem poobserwow...
źródło: comment_1598561282aLlHmfAOBfiT2fm4a2gHrO.jpg
  • 20
@mactrix: Czy masz może doświadczenie z 14" Newtonem? Czy duży jest przeskok 'jakości' między 14" a 16"? Między 10" i 12" widzę dużą różnicę, ale nie widziałem wielkiej różnicy między 12" i 14" newtonem przy wizualu, a jedyna 16" jaką obsługiwałem to Cassegrenian. To jest na kracie czy masz kombi/przyczepę? 16" Newtona trudno spotkać, bo jak sam napisałeś kolubryna. Chcę się przesiąść na 14" i nie wiem czy po prostu nie
@BassGru w 16" Veil ma detal zdjęciowy, tj. bez koloru, ale bez problemu widać wszystkie włókna i struktury, lubię oglądać te mgławicę jak jest wysoko w zenicie :)
@mactrix: nie wiem czy dobrze sprawdziłem ale tam jest 1800 ogniskowej, czyli dla 30 masz x60. Nie sądzisz że trochę wąskie pole? Z drugiej strony tyle wychodzi minimalne powiększenie ze średnicy zrenicy wyjściowej, jakiś reduktor ogniskowej masz w zestawie żeby zmieścić większe obiekty w polu widzenia?
@mactrix: No masz rację, przy takim zwierciadle to niżej nie da się zejść, jakoś mi się smutno zrobiło, że nie zmieszczę całych Hihotek (Hi,Ha Persei) w polu ( ͡° ʖ̯ ͡°)

No, ale Veil jest argumentem wystarczającym ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@mactrix: I jakbyś mógł się z nami podzielić taką informacją, jaki obiekt zrobił na Tobie największe wrażenie jak przesiadłeś się na 16"? Bo zakładam, że nikt nie kupuje takiej tuby na pierwszy sprzęt ( ͡° ͜ʖ ͡°). Jestem mega mocno napalony na takie zwierciadło, ale przeraża mnie kwestia wagi i transportu więc szukam argumentów, by uzasadnić sobie ten zakup ( )
@BassGru ja Gromadę Podwójną w Naglerze 31mm 82 st. mieszczę całą w polu widzenia, co prawda trzeba się "porozglądać" ale widać ją i to obiekt który w tym teleskopie wygląda jak na zdjęciach :)
Najlepsze wrażenie: wiosną galaktyki M51 i M101 - widać pod ciemnym niebem nie tylko ramiona ale też ich detale, kiedyś na zlocie astrofoto u kumpla gdy mielismy idealną pogodę, a te galaktyki były w zenicie to wszystkim szczęki
@mactrix: dziękuję za wyczerpujący komentarz! Może w końcu pooglądam inne 'kulki' bo całe życie wychodziłem z założenia że jak widziałem M13 cassegrain 16" to już nie ma sensu ogladac. Innych ( ͡° ͜ʖ ͡°)