Wpis z mikrobloga

#chrzescijanstwo #katolicyzm #religia #agnostycyzm #ateizm #pytanie

Mam takie pytanie, natury trochę moralnej, ale bardziej religijnej. Może ktoś będzie wiedział. Weźmy taką sytuację:

Umiera osoba wierząca. Czy z punktu widzenia wiary ma jakiś sens, żeby bliski, niewierzący (wbrew swojej woli) przyjmował komunię na mszy pogrzebowej w intencji osoby zmarłej? O szczerej (podkreślam - szczerej) spowiedzi przed też nie ma mowy, z oczywistych względów.

Od razu zaznaczę, że ten niewierzący nie jest konformistą i nie obchodzi go co ludzie powiedzą, itp. Po prostu nie wierzy i nie chce być hipokrytą, żadnego wojowania.

Czy takie przyjęcie komunii jest:
- grzechem popełnianym przez niewierzącego (czyli de facto jemu to zwisa),
- grzechem bliskich, którzy go do tego "zmuszają",
- jakimś, nie wiem, splugawieniem idei komunii/wiary/czegokolwiek co dla wierzących jest istotne,
- dobrym uczynkiem niezależnie od okoliczności, bo chodzi o intencję zmarłego?
  • 8
splugawieniem idei komunii/wiary/czegokolwiek co dla wierzących jest istotne


@WPoszukiwaniuStraconegoRigczu: Tym właśnie. Jako osoba przez lata wierząca, a teraz nie, takie właśnie było stanowisko moje zawsze i jest do teraz, choć w Boga judeo chrześcijańskiego wierzyć przestałam. Trzeba być przyzwoitym moralnie dla siebie nie dla innych. Koledze wege tez bym zakamuflowanego mięsa nie podała, choć niktby się o tym nigdy nie dowiedział. Tak się po prostu nie robi.
grzechem popełnianym przez niewierzącego


@WPoszukiwaniuStraconegoRigczu: nie

grzechem bliskich, którzy go do tego "zmuszają"


tak

jakimś, nie wiem, splugawieniem idei komunii/wiary/czegokolwiek


tak

dobrym uczynkiem niezależnie od okoliczności, bo chodzi o intencję zmarłego


nie

Stawianie osoby niewierzącej w takiej sytuacji jest wg mnie po prostu podłe. Jeśli jesteś w tej sytuacji i ktoś próbuje cię na siłę przekonać powiedz, że masz moralny dylemat i zaproponuj żeby to wyjaśnić z księdzem. Żaden ci nie
@WPoszukiwaniuStraconegoRigczu: Stanowisko katolickie jest bardzo jednoznaczne - ta konsekrowana hostia jest ciałem Pana Jezusa i nie powinno się go przyjmować, jeśli nie jest się w stanie łaski uświęcającej. Obojętnie czy w to wierzysz czy nie, duchowo sobie w ten sposób zaszkodzisz, a i przy okazji możesz kogoś zgorszyć.
Gdybyś miał problem z wytłumaczeniem tego osobom, które nie wiedzą w co wierzą i chcesz je co do tego uświadomić, to odeślij do