Wpis z mikrobloga

Hej Mirki i Mirabelki,
Przeglądam tę stronę od prawie 8 lat, potem musiałem założyć konto dla śmiesznych obrazków i by pozbyć się patostrimów...
Zauroczony i ośmielony przepiękną Andromedą M31 od @flamezz chwalę się moją trąbą ( ͡° ͜ʖ ͡°). Jest to mój pierwszy wpis na tym portalu.

Za wiki:
Mgławica Trąba Słonia (znana również jako van den Bergh 142) – globula znajdująca się w kompleksie IC 1396 (złożonym z gromady otwartej oraz mgławicy) w konstelacji Cefeusza.

Zdjęcie z 2018 roku, około 3,5h materiału w klatkach po 15min. Robione Newtonem 6.5"/800mm + Canon 1000D bez filtra IR.
Najbardziej szkoda, że nie poprawiłem dobrze kadru na początku i nie miałem korektora komy ( ͡° ʖ̯ ͡°), ale i tak jest ładna.

#mojezdjecie #astrofoto #astrofotografia #fotografia #kosmos #astronomia #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu
Pobierz
źródło: comment_1597781413u16a2jzdJRofGe34aQlIer.jpg
  • 16
No niestety, Newton... Zawsze jak coś obrabiam to klnę pod nosem na te kreski i powtarzam, że dorobię się Refraktora/APO i dobrego Atika z chłodzeniem. Choć przyznam, że finalnie ma to swój urok ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@flamezz stara szkoła IRIS/astrosurf z 1997 roku. Jednowątkowy i stary, ale lepszego kombajnu do astrofoto gdzie mozna pisac własne skrypty nie stworzono. Widziałem Cirila i fitworksy, ale wygląda to jak odmłodzone i niedokończone kopie IRISa ( )

Planetki tylko registax5, bo registax6 to jakies nieporozumienie i inny program
@flamezz jak masz coś ciekawego do stacku to z chęcią zobaczę!
Zdziwiło mnie pytanie o TIF, bo nigdy w tym nic nie zapisywałem, mam tylko świadomość, że ten format istnieje. Przeważnie lecę na .fits lub .pic jak składam kolor.

Tu nie chodzi o soft do stacku tylko co umiesz z niego wycisnąć. Jedyny trik króty robie w GIMP/PS to jest overlay by dodać trochę głębi do fotografii, bo akurat to w IRIS
@flamezz
A może zwykły zrzut z IRIS do photoshopa styknie? Nie wiem jak bardzo jest to odległe od obecnego formatu PS, ale GIMP nie widzi problemów. Jak to dobrze wyprogujesz i porozciągasz, to pewnie dostaniesz fajną fotę. Ja mam największy problem z kolorami zawsze, bo przez brak IR wszystko jest czerwone, i teraz jak zdjąć czerwony, by nie stracić informacji, a dostać lepszy efekt?

https://drive.google.com/file/d/16InvG8LNWf2INCzu2MWpSZwoL2Jmao0t/view?usp=sharing