Wpis z mikrobloga

Mirki, czy jeżeli pracuje na umowę zlecenie i nie mam ukończonych 26 lat to pracodawca może odprowadzać z mojej wypłaty wszystkie składki? W 2019 można było dobrowolnie zrezygnować z odprowadzania podatku, ale już 2020 to miało być "pewne" że na zleceniu do 26 rz składek się nie płaci. Mogę to sobie potem rozliczyć i otrzymać zwrot tych pieniędzy w kwietniu? #pracbaza #prawo
  • 13
@Ogar_Ogar: chodzi mi o to że nie mam skończonych 26 lat, jestem na zleceniu i mam w umowie wpisane 2600 brutto, a wypłaty dostaje 1921 zł + zaliczkę na podatek dochodowy czyli sumarycznie +/- 2040 zł. Myślałam że w moim przypadku brutto = netto :/
@darek-jg: nie znam się na tym kompletnie więc zadam ostatnie pytanie z serii "durne" - co w przypadku gdy pracodawca nie respektuje takiego oświadczenia i mówi że tak to wygląda u nich w firmie? Ja potem rozliczając w kwietniu pit dostanę zwrot tych pieniędzy które zostały pobrane na rzecz składek?
@darek-jg: ok, czyli podsumowując - on ma obowiązek to oświadczenie o tym że jestem studentem i nie trzeba potrącać mi składek ode mnie przyjąć a jeśli będzie mi znowu pitolił o tym że "tak działa to u nas w firmie" tzn że trafiłam do januszexa?
@darek-jg: nie mam pojęcia jak to wygląda, po prostu się zaniepokoiłam tym, że większość moich znajomych w tej samej sytuacji dostaje do ręki tyle ile mają brutto w umowie, a ja tylko wspomniałam o tym że jestem studentem i usłyszałam że to nie ma znaczenia