Wpis z mikrobloga

Mógłby ktoś doradzić jak w cywilizowany sposób zrobić studnię w Dwarf Fortress? Problem polega na tym, że zacząłem na terenie, gdzie chyba nie ma żył wodnych, pod powierzchnią od razu skały. Dokopałem się do wody, ale dopiero na 50-którymś poziomie w głąb.

Zbudowałem studnię ustawiając ją na "kanale" poziom wyżej niż tafla podziemnego jeziora, czy co to jest, ale zastanawiam się czy można ją zbudować wyżej, żeby krasnoludy nie musiały chodzić tak daleko. Jeden wykorkował z odwodnienia, bo one tam chodzą pojedynczo.

Ponieważ mało jeszcze ogarniam, zastanawiam się nad kilkoma rzeczami. Czy można tę studnię zbudować wyżej, żeby czerpała z tamtego źródła czy może szukać wody wyżej na całej mapie?
Czy przez ściany ktoś z tej podziemnej jaskini może się przekopać do fortecy przez skałę do korytarza, albo przejść przez wodę z jeziora studnią? Jest coś takiego jak krata w podłodze, czy może służyć do zabezpieczenia studni? :-)
Czy można przechowywać zapas wody gdzieś wyżej w wiadrach lub czymś? :-)

W poprzednim podejściu miałem inny problem, zacząłem w miejscu, gdzie wszędzie była pod powierzchnią woda, nie miałem w ogóle skał i nie mogłem się wkopać głębiej przez wodę. Wiem, że najłatwiej wybrać idealne miejsce na start, ale tak jest chyba ciekawiej. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#dwarffortress
  • 10
@Dine: I to jest rada jakiej mi było potrzeba, dzięki. Chociaż kwestię wody też będę musiał ogarnąć, bo jest pewnie potrzebna do piwa? Posadziłem już grzybki, z których warzy się piwo, więc i tak niedługo bym to ogarnął. Problem w tym, że się ociągałem z tematem i akurat wysycha mi jedyna "kałuża" na powierzchni.
@moooka: nie, woda jest do niczego właściwie. Wino grzybowe robisz z samych grzybow. Potem można się pobawić w robienie wodospadów żeby krasnoludy się cieszyły z bycia w mgiełce z wody.
@Dine: A z tymi grzybami, z rolnictwem właściwie to jest tak, że żeby powiększyć pole muszę zabronić ich jedzenia i wykorzystywania do produkcji, żeby mieć co sadzić po zbiorach? Teraz to jakoś automatycznie działa, nie wnikałem jeszcze w szczegóły.