Wpis z mikrobloga

Hobbystycznie zajmuje sie elektronika - czasem sobie zrobie jakis projekt na stm32 i doszedłem do wniosku, że potrzebny mi oscyloskop. Jako, że będę go pewnie używał 4 razy w roku najlepiej, żeby nie kosztował dużo. Ze wstępnego researchu wyszło mi ze są bardzo tanie oscyloskopy: owon sds1102, hantek dso5202p. Warte to coś czy lepiej od razu dołoży i kupić rigol 1054z?
#diy #elektronika #elektronikadiy #programowanie
  • 9
@equusrosea: owon jest ok. Ja uzywam xds2102 i 12 bitow daje duzo dokladniejsze przebiegi. Jedna wada, niektóre funkcje komunikacji scpi nie działają prawidłowo, ale przebiegi można ściągnąć na komputer.
@equusrosea: Jeśli chodzi o oscyloskopy, to dość tanio wychodzą używane analogowe, ja jednokanałowy kupiłem za 70 zł, dwukanałowe chodzą koło 2 stów. Są cięższe i nie mają wielu funkcji tych cyfrowych, ja sam po kupnie dwóch analogowych rozglądam się za cyfrowym, ale jeśli chcesz sporadycznie pooglądać sobie fale to może wystarczy
jeżeli idziesz w mikrokontrolery to bardziej potrzebujesz rejestratora /analizatora niż oscyloskopu.


@hu-nows: gdybym potrzebował analizatora to bym napisał, że potrzebuje analizatora. Potrzebuje oscyloskopu, żeby np zmierzyc czas załączania sie bramki MOSFETu itp.
@equusrosea: oscyloskop służy do wyświetlania sygnałów okresowych, czas załączania bramki zmierzysz analizatorem chyba że bardzo chcesz zobaczyć sygnały piłokształtne (nie wiadomo po co) zamiast prostokątnych pomiędzy wyjściem uC a obciążeniem Mosfetu. Oscyloskop bardziej się przyda przy grzebaniu w sprzęcie analogowym - audio, radio (charakterystyki filtrów, zniekształcenia, tłumienie, szumy itd)
czas załączania bramki zmierzysz analizatorem


@hu-nows: nie zmierze, bo to nie jest sygnal cyfrowy. Ja wlasnie chce zmierzyc czas przejscia od "zera" do "jeden", a wasciwie od 10% do 90%. Nie chce mierzyc czasu od podania sygnaly na bramke do wlaczenia obciazenia. Chce zmierzyc czas ladowania pojemności bramki, dodatkowo sprawdzic czy nie ma jakichs oscylacji itp. Serio - jak mowie, ze potrzebuje oscyloskopu tzn ze potrzebuje oscyloskopu - znam sie na
Pobierz equusrosea - > czas załączania bramki zmierzysz analizatorem

@hu-nows: nie zmierze...
źródło: comment_1595505748AmDqAcRX3F20ETRxQm9FgI.jpg