Wpis z mikrobloga

Gdy zaczęliście się w to zagłębiać, na czym pozyskiwaliscie wiedzę? Są jakieś książki, poradniki ewentualnie jakiś ciekawy wpis na Mirko? Chciałbym zacząć bawić się w giełdę natomiast pozyskanie chociaż minimalnej wiedzy przydałoby się :) do tego interesuje mnie kwestia finansowa, czy trzeba inwestować +1k pln żeby cokolwiek zarobić czy mogę zaczynać od małych sumek?

#gielda
  • 12
@TadzioNorek: Znajdujesz brokera (czesto banki maja swojego maklera np. mBank czy ING), zakladasz konto, inwestujesz. Możesz kupić nawet akcje za 30gr więc możesz zacząć inwestować od praktycznie 10zł.

Co do odpowiedzi na pytanie "cokolwiek zarobić" tzn. ile? Proporcjonalnie wiecej zainwestujesz to pozniej proporcjonalnie wiecej zarobisz / stracisz.
@Dentka7 domyślam się że zależy od akcji, ale powiedzmy przy zainwestowaniu 50 zł ile realnie mógłbym zarobić? Powiedzmy, jak inwestujesz to oprzyj swoją odpowiedź na ostatniej akcji w którą włożyłeś pieniądze. Bawię się jeszcze w bukmacherke i z 50 zł można realnie zarobić kwoty ponad tysiąca złotych z takim prawdopdoobienstwem około 60% więc moim zdaniem to całkiem niezły zysk względem wkładu
@TadzioNorek: na pierwszy ogien to inwestujesz wylacznie kasę której nawet jak zniknie 50% to powiesz: no trudno.
Druga sprawa to niech ktos ci podesle jakies instrukcje jak kreslic linie wsparcia/oporu to troszke na początek pomoże. Inwestowanie w spolki ktore maja małe obroty to większe ryzyko.
Nie pakuj kapitału tylko w jedną gałąź. podziel kapital na banki/game/energia itd.
ale powiedzmy przy zainwestowaniu 50 zł ile realnie mógłbym zarobić?


@TadzioNorek: Zależy na jakich danych się oprzemy. Wg. JP Morgana przecietny inwestor zarabia 1.9% rocznie. Myślę, że jeśli byś inwestował bezpiecznie to bardzo dobrym wynikiem będzie 7%. Teraz biorąc pod uwage, ze jest kryzys to można się spodziewać wysokich wzrostów i zarobić dużo więcej.
@TadzioNorek: to jak Ci tak dobrze w bukmacherce idzie to czemu tego nie kontynuujesz? Oczywiste jest to, że pokonanie buka + prowizje w długim terminie graniczy z cudem. Brzmisz jak gość który powinien kupować małe spółki z new connect, bo tam są ruchy po 20-30% w krótkim okresie (tak samo w górę jak i w dół).
@TadzioNorek: na akcjach na 99.99% nie zarobisz w ciągu kilku dni 20% ale np w przypadku opcji możesz spokojnie ale to już duże ryzyko bo równie dobrze możesz stracić tą kasę. Rzadko shortuję ale np na Deutsche Banku zarobiłem z 10 razy po 50%. Kiedyś na nokii koło 2000% procent ale za małą sumę wtedy wszedłem bo byłem jeszcze na studiach i nie miałem praktycznie kasy. Tylko w tym wypadku musisz