Wpis z mikrobloga

Muszę gdzieś wylać żółć, a wykop wydaje się być do tego odpowiednim miejscem.

Dwa dni temu przyszedł do mnie nowy telefon #xiaomi Redmi 4X. To mój pierwszy telefon tej marki i jak się okazało gorszego gówna w życiu w rękach nie miałem.

Zaczęło się od tego, że nie można odblokować bootloadera by np. zdobyć uprawnienia root. Już nawet jakoś przełknąłem to że trzeba będzie czekać 360 godzin na odzew, ale jak się okazuje oficjalne narzędzie do wykonania tej operacji nie działa, bo w telefonie w ustawieniach należy "dodać konto i urządzenie" w zakładce "Stan odblokowania Mi", jednak mimo robienia wszystkiego zgodnie z poleceniami widzę tylko error 20091 na którego nie ma rozwiązania.

Odpuściłem, stwierdzając że będę używał telefonu w standardowy sposób, ale i ta wizja nie pozwala się spełnić bo #!$%@? SIAJOMI LEPSZE i nic nie działa jak powinno, oto kilka rzeczy które zdążyłem zauważyć w ciągu dwóch dni:

- Ekran sam się podświetla mimo że nie dostaję akurat żadnego powiadomienia, jak się okazało to czytnik linii papilarnych wybudza urządzenie (gdy czytnik nie dotyka stołu problem nie występuje). Ktoś w necie pisał żeby dodać odcisk palca stopy, wtedy telefon się nie odblokuje, ale nie można dodać żadnego odcisku palca, nawet tych od rąk! Bo albo "za szybko odsunięto palec" (mimo że ciągle trzymam) albo po prostu "nie można dodać, spróbuj ponownie".

- W zużyciu baterii w statystykach widzę, że telefon przez cały czas jest wybudzony. Nawet gdy nic nie działa w tle, przy całkowitej bezczynności i przy wyłączonym ekranie. W ten sposób przez noc tracę jakieś 30% baterii. Przy zwykłym użytkowaniu procenty znikają w oczach. Próbowałem przywrócić do ustawień fabrycznych, nie pomogło, natomiast telefon znów mnie mile zaskoczył bo...

- ...przed formatem zrobiłem sobie lokalną kopię zapasową, która po hard resecie zniknęła. Pierwszy raz z czymś takim się spotykam! Dziesiątki telefonów wcześniej kopia zapasowa mogła nawet być w pamięci wewnętrznej i nigdy mi nie zniknęła, nawet po reinstalce ROMu. Pamiętam ze np. w TWRP zawsze była informacja że flashowanie nie dotyczy pamięci wewnętrznej. A tu to jakiś absurd, kopia zapasowa jest po to by przywrócić dane na świeżym systemie, tymczasem robię przywrócenie do ustawień fabrycznych i kopia się usuwa, w życiu bym na to nie wpadł!

- Przyciski nawigacyjne na dole same z siebie przestają reagować i nie pomaga nic prócz ponownego uruchomienia telefonu.

Ciekawe czym jeszcze zaskoczy mnie chińska myśl techniczna, jedno jest pewne, nigdy więcej nie zdecyduję się na żaden telefon tej marki.

#zalesie
  • 18
Zaczęło się od tego, że nie można odblokować bootloadera by np. zdobyć uprawnienia root. Już nawet jakoś przełknąłem to że trzeba będzie czekać 360 godzin na odzew


@AZ-5: Płacz że nie możesz zrobić tego czego producent nie zaleca
@AZ-5 Chyba się trochę naszukaleś żeby kupić 3 letni model jako nowy. Co oczywiście nie usprawiedliwia go z błędów które znalazłeś (sam wcześniej miałem model redmi note 4 i niczego takiego nie uświadczyłem).
@AZ-5: musisz odczekać te 15 dni. Po 15 dniach jak zaczniesz procedurę obdlokowania bootloadera będziesz musiał poczekać kolejne 7dni ( ͡º ͜ʖ͡º) Niestety nie przeskoczysz tego. Wsparcie miui skończyło się już dawno temu ale custom romy są dalej wspierane i polecam pójście w tą stronę.

Kupiłeś 3 letni leżak magazynowy albo refurba, który nie wiadomo jak był przechowywany, jaką historię kryje za sobą. I tak jak
@AZ-5: kupiles lezaka magazynowego, ktory moze byc refurbem, lub ma ugotowany soft z jakiegos wnalazku. Ciezko o nowy telefon ktorego nie produkuja od prawie 3 lat. I narzekasz ze cos niedziala.

Co do reszty:

Jaki masz aktualnie soft na telefonie?

Error 20091 jest dosc mocno opisany w necie, jest spowodowany niemoznoscia podpiecia telefonu pod konto mi.
1. Jest szansa ze ktos nie wylogowal sie z tego telefonu, a zalogowal sie kontem
@PurpleHaze: pudełko fabrycznie zafoliowane, wszystkie folie na telefonie nietknięte, więc albo refurbish by xiaomi, albo złe warunki przechowywania albo po prostu pech.

Wszystkie wypunktowane przez Ciebie kroki wykonałem jak należy, nie mam pojęcia gdzie leży problem, raczej wykluczyłbym że ktoś wcześniej się logował na tym telefonie (chociaż nie można tego wykluczyć).
@AZ-5: wygląda na oficjalny system. Skoro hard-reset nie pomaga, to trzeba byłoby przeinstalować system. Jest problem z odblokowaniem bootloadera, więc pozostaje deep flash cable (podobno nie bardzo działa) lub test point (wiąże się z rozbieraniem telefonu). Inaczej nie użyje się trybu EDL. Ciekawe.
@ks2m: ponieważ zależało mi na kompaktowych rozmiarach, a tylko ten model wydawał się sensowny (Sony Xperia Compact w każdym wariancie odpadła przez awaryjność, iPhone nie bo iOS itd, a ten Xiaomi na xda miał duże wsparcie deweloperów i mnogość ROMów do wyboru.
No a dwulatek zawsze jest tańszy niż w dniu premiery.
To mniej więcej tak to było.