Wpis z mikrobloga

#bojowkapiekarska
Potrzebuje kolejnej rady - kupilem garnek rzymski, chcac upiec chleb. Namoczone naczynie mam rozgrzać w piekarniku i do nagrzanego włożyć chleb? Wtedy chyba cala woda odparuje? Czy do zimnego garnka i zimnego piekarnika?
  • 11
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Marcin1_2: zimny garnek, zimny piekarnik góra dół, ja ustawiam na 250. Jak osiąga te 250 to jeszcze z 10 minut, potem ustawiam na 200, zdejmuję pokrywę i piekę aż góra zbrązowieje
@Marcin1_2: nigdy nie piekłem w rzymskim ale na pewno nie piecze się chleba od zimnego piekarnika. Chleb ma dostać strzał ciepła, a nie powoli rozgrzewać się do 250 stopni. Poszukaj na tagu, parę razy przewijała się sprawa garnka rzymskiego
  • 0
@AdiBdg Mialem juz wyrośnięte ciasto, wiec wolalem zapytac. Żeliwny rozgrzewałem i dopiero wkladalem chleb, ale gliniany "pije" wode i pozniej oddaje podczas pieczenia. Stad wniosek, ze nie mozna rozgrzać bo woda odparuje, a zimne naczynie wlozone do gorącego piekarnika pęknie. Tak na moj chlopski rozum, więc pytam mądrzejszych:)
@Marcin1_2: ja nie mocze, nie nagrzewam. Zimny garnek, zimny piekarnik jak wspomnial kolega.

Jest kilka szkół i kazda ma swoich zwolenników.
Na fb na grupie zakwasowej byla kiedys ankieta - zimny piekarnik zimny dutch oven, gorący piekarnik gorscy do itd... bylo kilka opcji i mniej więcej wszedzie po równo zwolenników (analogicznie jak z do postepuje z garnkiem). Jeśli dobrze ogarniasz caly proces robienia chleba to na tym etapie rob jak Ci
@AdiBdg: @Marcin1_2: rogrzewasz dół do 240-250 stopni, górę w międzyczasie moczysz wodą, chleb przekładasz do rozgrzanego spodu i nakrywasz wilgotną górą.
Lub rogrzewasz cały nienamoczony gar i przekładasz chleb do rozgrzanego naczynia.
Ja preferuję drugi sposób ze względu na to, że zawsze piekę 2-4 bochenki i mam cały czas gar rozgrzany. Nie trzeba moczyć, bo para wodna wydobywająca się z bochenka w zupełności wystarczy.
Piecz w 250 przez 15-20 min