Wpis z mikrobloga

#mickestartupuje #startup #saas #programista15k #biznes #nadalniewiemjaktootagowac

Guten morgen startupowcy. Od ostatniego wpisu minęło 20 dni. Więc myślę że to całkiem dobry moment na podsumowanie co takiego dzieje się z moją usługą -> Simple LMS.

Dla przypomnienia jest to narzędzie do sprzedaży know-how w sieci. O czym pisałem w poprzednim wpisie tu: https://www.wykop.pl/wpis/49090083/czolem-wykopki-dawno-nic-nie-pisalem-po-za-wpisami/ gdzie również wypowiedziałem się o procesie powstawania narzędzia, i w paru słowach powiedziałem o zespole.

Najpierw sprawy biznesowe. Luzowanie gospodarek jest zdecydowanie przeciw nam. Ludzie czują się pewniej że lada moment będą mogli wrócić do poprzedniego trybu w rzeczywistości albo już wrócili, ergo nie szukają intensywnie alternatyw zarobku w internecie na tym na czym się znają. O ile nie jest to problem odczuwalny na zwykłym Kowalskim, bo ten i tak w najlepszym wypadku zakładał konto i zapominał, to jest już bardziej intensywny problem w związku z firmami, które szybko chciały się przestawić aby utrzymać płynność finansową w jakimś stopniu. Wyszukań i wejść z reklamy jest mniej niż jeszcze na początku maja czy w połowie kwietnia.

Pomimo tego udaje się budować bazę klientów. Osiągnęliśmy milestone pod nazwą: "Pierwszy klient zapłacił za usługę za rok z góry" (swoją drogą udało mu się też już sprzedać kursów na kwotę 4x większą niż to co na usługę wydał, good for him).
Tym samym udało nam się osiagnąć realny revenue za miesiąc maj. Niestety takich klientów jeszcze nie ma wystarczająco dużo aby dochód wyjmować. W całości zostaje w celu pokrycia kosztów bierzących w następnych miesiącach. Dobre info jest takie że przez najbliższy kwartał nie musimy dokładać do interesu, a to jest mega zastrzyk do działania.

Coś o zmianach z tego okresu w aplikacji:

Wdrożyliśmy płatności roczne ( ͡° ͜ʖ ͡°) Bo tego nie było. Nasi klienci mogą zaoszczędzić ~16% płacąc nam za pakiet z góry.
Spaliliśmy dużo czasu na prace koncepcyjne kolejnych rzeczy to jest fakturowania - tu ostatecznie podjęliśmy decyzje o nie integrowaniu się z wszelkimi xFirmami i nie dostosowywaniu fakturowania za wszelką cenę do możliwie szerokiego zakresu światowego. Sprawa przerasta nasze możliwości a integracje z wFirmą iFirmą cz innym fakturowystawiaczem są zbytnim zamknięciem się na rynek krajowy którego chcemy uniknąć. Jednocześnie odpalamy wsparcie w tym zakresie dla naszych klientów poprzez rozwój API aby mimo wszystko mieli możliwość automatyzacji tego procesu poprzez te narzędzia. Jednocześnie nie zdecydowaliśmy się na urzymywanie rozwiązania w stylu Zapier ponieważ jest to zewnętrzne płatne narzędzie za które polacy-cebulacy raczej nie chętnie płacą, ergo nie opłaca nam się ta inwestycja na tym etapie.

Sporo czasu poświęciliśmy też na projekt i wycenę rozdzielenia koncepcji domeny użytkownika od jego konta Simple LMS. Celem tego jest umożliwienie posiadania wielu stron w ramach jednego pakietu. Rozwiązanie którego na chwilę obecną nie posiada nikt na rynku krajowym i nie wiele stron zagranicznych je udostępnia. Chcemy zacząć pracę nad tym rozwiązaniem ponieważ jest dosyć spore zainteresowanie. Przy okazji nam pozwoliłoby rozdzielić rzeczy "nasze" od tych które są stricte klienta. Nie zajmiemy się tym teraz, ale na pewno jeszcze przed wyjściem na rynek zagraniczny.

Pracujemy nad integracją z kolejnym autoresponderem ActiveCampaign. A także badamy sprawę salesmanago. Mnogość rozwiązań na rynku, każdy klient korzysta z czego innego. Ogólnie nie ułatwia nam to pracy ale przekłada się na zwiększenie bazy klientów więc robimy.

Zaraz po ActiveCampaign bierzemy się za coś co określamy "Useless paranoid feature" czyli limit urządzeń rodem z HBO Go wymagający weryfikacji nowych urządzeń kodem przesłanym na adres email. Jest to wyjście na przeciw oczekiwaniom klientów którzy chcą za wszelką cenę walczyć z "współdzieleniem" sprzedawanej wiedzy. Efektem jest oczywiście utrudnienie życia użytkownikowi końcowemu. Z doświadczenia wiemy też że takie zabezpieczenie w 90% przypadków nic nie zmienia bo użytkownicy jak będą chceli współdzielić to będą i jak będą musieli to zaczną też współdzielić skrzynkę email czy nawet będą sobie forwardować kody z SMS PO KAŻDEJ LEKCJI. Wielu lektorów którzy sprzedają wiedzę w sieci wycofuje się z tych rozwiązań ze względu na dużą upierdliwość i negatywny odbiór. Musimy jednak mieć takie rozwiązanie tylko po to żeby przyciągnąć klienta i żeby sam ten limit wyłączył po określonym czasie gdzie użytkownicy będą mu zawracać 4 litery.

No i w kilku słowach o sprawach marketingowych. Rozbudowujemy cały czas nasz dział pomocy uzupełniając go o nowe filmy. Jeden z nich linkuję do tego posta w załączniku. Można sobie obejrzeć tam na dole. Nie ukrywam że nie jestem w 100% zadowolony z wyniku. Film jest "półprofesjonalny". tzn jest ok jakościowo i meytorycznie. Nie ma jednak tego WOW oraz przejrzystości. Aby produkowane przez nas materiały były lepsze podjąłem decyzję o przygotowaniu odpowiedniego zestawu assetów, które będą stanowiły dla nas odnośniki do spójnego stylu oraz utrzymania wyższej przyjazności i kontaktu z widzem. Stąd też będę nabywał nowe umiejętności z zakresu #grafika oraz #ilustrator i ogólnie całego pakietu adobe - jeśli ktoś z was ma wiedzę w tym zakresie jakiś kurs, jestem otwarty na propozycję darmowe i płatne. Przy okazji inwestycja poczyniona w ten pakiet pozwoli nam na przygotowywanie lepszych - bardziej zwizualizowanych mockup'ów niż te wyklikane w balsamiq'u.

Gdyby ktoś się zastanawiał dlaczego tak, dlaczego poprostu nie zatrudnić grafika jak to zrobilismy w przypadku logo - odpowiedź brzmi - sami nie wiemy jak to dokładnie ma wyglądać a poprzednim razem z takim wyjściem przejechaliśmy się po całości i straciliśmy pieniądze. Zaś sama obsługa ilustratora to nie jest rocket science. A przy okazji pakiet od adobe ułatwi obróbkę audio oraz video. Wielce interesuje nas też stworzenie włanego puppeta albo dwóch który mógłby byś lektorem w naszych filmach i assetem w materiałach marketingowych. (jeśli nie bardzo czaicie o czym mowa zerknijcie na adobe chracter animatora)

Dobrze znów powstała ściana tekstu więc kończę. Zapraszam tylko do śledzenia nas na twarzoksiążce marka zukerberga tutaj. Do usłyszenia za jakiś czas! I jednocześnie zapraszam do zadawania pytań w przeróżnej materii a także do śledzenia tagu #mickestartupuje pod którym będą kolejne wpisy z tej serii.

Ps. Jeśli ktoś walczy z wykopem to szukam też kogoś kto chciałby przejąć / rozwijać mój side project czyli SDK dla Api v2 wykopu naskrobane w #php lib na packagist tutaj: https://packagist.org/packages/xzsoftware/wykopsdk leży odłogiem bo nie mam czasu się nim zająć, a przy tym nie wiem jak inne paczki przeżyły usunięcie pierwszej wersji wykopanego api, wiem że ta działa.
micke - #mickestartupuje #startup #saas #programista15k #biznes #nadalniewiemjaktoota...
  • 1