Wpis z mikrobloga

Pytanie do mireczków mających oświetlenie w #inteligentnydom zrobione na #zigbee lub #zwave - jak macie zrealizowane sterowanie przełącznikami?

Mam wstępnie zrobiony proof-of-concept do budowanego domu oparty na:
- #openhab
- #deconz
- żarówkach i lampach zigbee - zawsze zasilanych (hue).

Do sterowania koncepcyjnie najbardziej pasowałoby mi użycie zestawu: zwykły przełącznik dzwonkowy (bo większość "inteligentnych" to albo jakieś paskudztwa, albo format pod amerykańskie instalacje) + pilot zigbee-pcb wrzucony do puszki przełącznika (może być zasilany sieciowo i pracować jako router lub po prostu bateryjnie, bez znaczenia).

Taki schemat wydawał mi się raczej jednym z podstawowych i złapałem niezłe wtf nie mogąc znaleźc w sprzedaży tego pilota - może cos źle szukam... Myślałem o wykorzystaniu "relay switcha" z kanałem informującym o naciśnięciu przycisku, ale nie jestem co do tego przekonany (bo brzmi to co najmniej nieekonomicznie).

Nie chciałbym też rezygnować z aktywnych żarówek na rzecz inteligentnego switcha odcinającego zasilanie, bo trochę się już przyzwyczaiłem do kolorowego oświetlenia.
  • 3
  • Odpowiedz
@ar300 chyba dobrze szukasz bo mam ten sam problem.
Ja widzę takie rozwiązania:
1. Lampę spiąć na stałe, a po przycisk dać coś typu shelly1, nie korzystać z przekaźnika tylko z samego faktu że obsługuje to to Input jako przysick. Shelly da informacje po mqtt do openhaba, openhab wysteruje lampa np. przy użyciu CC2531.
2. To samo co 1 tylko użyć shelly z 2 kanałami, przycisk podpiąć pod Input1 (output1 nie podłączony)
  • Odpowiedz
@trzy_razy_rzezucha: w sumie spoko są te shelly, bo nie są drogie i od razu wiadomo, że zadziała np. dwuklik i dłuższe przytrzymanie - to jest podobna sama opcja co z relay switchem, czyli wyjścia pozostaną nieużywane i korzystamy tylko ze zwrotnego info o naciśnięciu przycisku.

Jednak sporo też tracimy przez wyjście z ekosystemu - w przypadku restartu zasilania trzeba czekać, aż podniesie się wifi i openhab. Przez myśl mi przeszło nawet
  • Odpowiedz
@ar300: kolego znalazłem rozwiązanie: shelly1 posiada tryb "Detached Switch", co jak sama nazwa wzkazuje input nie jest połączony z outputem. Można w ten sposób przełącznik ścienny podłączyć do inputa (i sterować nim lampą), lampę zigbee pod output, output ustawić na always on (w razie resetu zawsze pozostaje możliwość przełączenia outputa w menu shelly lub za pomocą mqtt).
  • Odpowiedz